Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν επί της Βουλιαγμένης με 11-7, κατέκτησαν την κούπα και έκαναν δικό τους το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους. Το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτο που ξέρει να κάνει καλά, κέρδισε μάγκικα και πειραιώτικα την Βουλιαγμένη με 11-7 μέσα στον Λαιμό και και κατέκτησε το 33ο πρωτάθλημα στην ιστορία του. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και ο κόσμος του ο οποίος έδωσε δυναμικό παρών στο γήπεδο της Βουλιαγμένης και ώθησε την ομάδα προς την νίκη.

Στο πρώτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός θα ανοίξει το σκορ με τον Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γενηδουνιάς σε σουτ από την περιφέρεια θα κάνει το 2-0 για τον Ολυμπιακό το οποίο είναι και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” θα συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό και θα πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Αργυρόπουλο να κάνει το 3-0 στον παίκτη παραπάνω. Στην επόμενη φάση η Βουλιαγμένη θα μειώσει στο σκορ σε 3-1 με λόμπα του Μπούχα. Αργότερα ο Ολυμπιακός θα κάνει το 4-1 με τον Γενηδουνιά σε σουτ από την περιφέρεια. Λίγα λεπτά μετά ο Ολυμπιακός πάλι με τον Γεννηδουνιά θα κάνει το 5-1 σε σουτ από την περιφέρεια. Οι “ερυθρόλευκοι” συνεχίζουν να σκοράρουν και λίγα δευτερόλεπτα μετά θα διευρύνουν το προβαδισμά τους σε 6-1 με τον Νικολαϊδη με σουτ από τα πέντε μέτρα. Το δεύτερο οκτάλεπτο θα τελειώσει με τον Μυλωνάκη να κάνει το 7-1 στον παίκτη παραπάνω.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός διευρύνει και άλλο το σκορ με τον Μπούσλιε να κάνει το 8-1στον παίκτη παραπάνω. Η Βουλιαγμένη μετά από αρκετά λεπτά θα σκοράρει και θα μειώσει το σκορ με τον σε 8-2 με τον Γκιουβέτση στον παίκτη παραπάνω. Λίγα λεπτά αργότερα η Βουλιαγμένη θα κάνει το 8-3 πάλι με τον Γκιουβέτση σε σουτ από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός με τον φουντούλη θα κάνει το 9-3 σε σουτ από την περιφέρεια. Αργότερα η Βουλιαγμένη θα μειώσει σε 9-4 με τον Σολανάκη από τον φουνταριστό. Αμέσως μετά ο Ολυμπιακός θα κάνει το 10-4 με τον Μπούσλιε στον παίκτη παραπάνω.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο Η Βουλιαγμένη θα μειώσει με τον Μπάσιτς να κάνει το 10-5 σε σουτ από την περιφέρεια. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός θα κάνει το 11-5 με τον Φουντούλη σε σουτ από την περιφέρεια. Η Βουλιαγμένη με τον ποντικέα   θα διαμορφώσει το τελικό σκορ του αγώνα σε 11-7. Ο Ολυμπιακός κερδίζει με 11-7 τη Βουλιαγμένη και κατακτά το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και το 7ο διαδοχικό.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-5, 3-3, 3-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (π/π, 5:30), 0-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:13)

2ο οκτάλεπτο: 0-3 Αργυρόπουλος (π/π, 7:18), 1-3 Μπούχα (περιφέρεια, 6:52), 1-4 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:43), 1-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:01), 1-6 Νικολαϊδης (περιφέρεια, 3:01), 1-7 Μυλωνάκης (π/π, 0:11)

3ο οκτάλεπτο: 1-8 Μπούσλιε (π/π, 6:46), 2-8 Γκιουβέτσης (π/π, 6:02), 3-8 Γκιουβέτσης (περιφέρεια, 5:09), 3-9 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:49), 4-9 Σολανάκης (φουνταριστό, 1:56), 4-10 Μπούσλιε (π/π, 1:16)

4ο οκτάλεπτο: 5-10 Μπάσιτς (4:55), 5-11 Φουντούλης (περιφέρεια, 1:29), 6-11 Ποντικέας (περιφέρεια, 1:04), 7-11 Ποντικέας (περιφέρεια, 0:04)