Εμφατική και άνετη νίκη επί του ΠΑΟΚ στο χάντμπολ για το πρώτο ματς στην ημιτελική φάση του κυπέλλου, όπου η ομάδα μας χωρίς να «ιδρώσει» επικράτησε με 32-24.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη για την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδος στο χάντμπολ, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν ότι θέλουν την άμυνα των Θεσσαλονικέων σε όλη την διάρκεια και να παίρνουν την νίκη με 32-24!

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Το ματς άρχισε με τον Κανδύλα να παίρνει δίλεπτη αποβολή από τον διαιτητή και τον ΠΑΟΚ να ανοίγει το σκορ αλλά ο Ολυμπιακός με τον Λουίς Φελίπε Ρέινα ισοφάρισε άμεσα σε 1-1. Στην συνέχεια ο Δημήτρης Τζηράς από την γωνία στην συνέχεια έκανε το ματς 2-1, ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει την ομάδα της Θεσσαλονίκης και κράτησε μια διαφορά 4-1 και 5-2. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν εξαιρετικά με τον Λουίς Φελίπε Ρέινα να είναι ο μπροστάρης για τον Ολυμπιακό αφού κρατάει την διαφορά σκορ. Έπειτα ο Τσίλης με ωραία ενέργεια διαμόρφωσε το σκορ σε 10-6 και τον Κώστα Τσιλιμπάρη να κρατάει το σκορ μετά από απόκρουση σε πέναλτι. Στη συνέχεια του ματς ο Ρέινα και γενικά οι Πειραιώτες έφεραν το σκορ στο 14-7 δείχνοντας πως μόνο μία ομάδα υπάρχει στο γήπεδο και αυτή είναι ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα δέχτηκε γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου και έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο εμφατικό 16-10!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ωραίο γκολ από τον “καυτό” Ρέινα και τον Δημήτρη Τζηρά να κάνει πλάκα στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός χωρίς κανένα πρόβλημα ήλεγχε τον αγώνα μέχρι το 47′ του αγώνα με το σκορ στο 25-16, με τον Κώστα Τσιλιμπάρη να πραγματοποιεί φοβερή αφού έχει στο ενεργητικό αρκετές και καθοριστικές επεμβάσεις που έπαιξαν το ρόλο τους. Στην συνέχεια του παιχνιδιού ο Άγγελος Τσίλης έκανε το σκορ 26-17 με ωραίο πλασέ από την γωνία. Το ματς ολοκληρώθηκε με τους ερυθρόλευκους να νικούν εντέλει με 32-24!

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 10-6, 14-7, 16-10 (ημχ.), 19-12, 21-13, 24-15, 26-18, 29-20, 32-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 1, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Ρέινα 8, Τερλέτσκι, Κανδύλας 6, Σανίκης 1, Μπούμπαλο, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 4.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 4, Καραγκιοζόπουλος 2, Τσεσμετζίδης 3, Κοκκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης 3, Κωστακίδης 2, Λοίζος, Μαστορογιάννης, Ελοζεούα, Κυπραίος 4, Δέλιας, Γιόσμου 1.

Κόκκινη: 45:18 Καραμπουρνιώτης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-2, Πέναλτι: 3/3-2/5