Ο Ολυμπιακός αν και έπαιξε για ένα ημίχρονο χωρίς τον τραυματία Μιλουτίνοφ και χωρίς ψηλό στα τελευταία 8 λεπτά λύγισε στο τέλος με 85-80 από τον Παναθηναϊκό για το Πρωτάθλημα και έχασε το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς. Αγωνία για τον Σέρβο σέντερ, πριν το ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης (25/1) για την Ευρωλίγκα.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας πάλεψαν με πολλά προβλήματα κατά τη διάρκεια του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, γύρισαν στο τέλος από το -16, έπαιξαν για πολλή ώρα χωρίς τον Μιλουτίνοφ που τραυματίστηκε και με τον Πετρούσεφ εκτός με φάουλ και στο τέλος έχασαν με 85-80 από τον Παναθηναϊκό, αφού αστόχησαν σε μία κρίσιμη βολή και έκαναν λάθος στην τελευταία κρίσιμη κατοχή στο 83-80.

Οι μόνοι που ξεχώρισαν για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Ουίλιαμς-Γκος με 16 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη και 3 κλεψίματα έχοντας και κρίσιμο χαμένο καλάθι και φάουλ (1/2 βολές), ο Πετρούσεφ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Πίτερς με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Είδαν λίγη χαρά με πρωταγωνιστή τον… Ντιφαλά!

Πλέον ο Ολυμπιακός μετά και την ήττα στο ΟΑΚΑ και αυτή του ΣΕΦ στον πρώτο γύρο έχασε το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς και θα χρειαστεί να κερδίσει εκτός έδρας τουλάχιστον μία φορά, για να κατακτήσει το 3ο συνεχόμενο Πρωτάθλημα.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης εκτός έδρας στις 25 Ιανουαρίου (21:45) για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ουίλιαμς-Γκος και Πετρούσεφ τον κράτησαν όρθιο στο πρώτο μέρος

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός έκανε τρία γρήγορα και εύκολα λάθη, είχε 0/3 τρίποντα, έχασε τον Μιλουτίνοφ με 2 φάουλ και ο Παναθηναϊκός με πόντους από Γκραντ, Γκριγκόνις και Μήτογλου προηγήθηκε με 20-6 (στο 6′) έχοντας 4/6 τρίποντα.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχουν 5 λάθη (ο Παναθηναϊκός), αλλά παίρνοντας βοήθειες από Μπραζντέικις και Πετρούσεφ να μειώνουν σε 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ναν βρήκε τρομερό ρυθμό και μ 13 προσωπικούς πόντους έκανε ό,τι ήθελε, ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +14 (40-26 στο 16′), με τον Ολυμπιακό να χάνει τη συγκέντρωση του και να κάνει τη μία κακή επίθεση μετά την άλλη.

Οι Πειραιώτες απάντησαν με δικό τους σερί 8-0 και μείωσαν πρόσκαιρα τη διαφορά στους 6 (40-34 στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το δίδυμο Ουίλιαμς-Γκος (6π, 4σ) και Πετρούσεφ (13π, 5ριμπ, 2ασ) να κάνουν τη διαφορά και το σκορ να γίνεται 44-42.

Άγγιξε την ανατροπή αλλά λύγισε από τα προβλήματα

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει έλλειψη συγκέντρωσης και να δίνει την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό με σερί 6-0 να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στο +8 (50-42 στο 22′).

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έχασαν με σοβαρό τραυματισμό τον Μιλουτίνοφ, αλλά προσπαθούσαν να μείνουν όρθιοι με το σκορ στο 54-46 (στο 24′).

Ο Πετρούσεφ κρατούσε μόνος του τον Ολυμπιακό με 18 πόντους και με το πρώτο τρίποντο στο δεύτερο μέρος από το Λαρεντζάκη η διαφορά έπεσε στους 4 (58-54 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να κάνει επιμέρους χάρη στον Μήτογλου και πράσινο προβάδισμα 63-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Γκριγκόνις με 9 προσωπικούς πόντους ουσιαστικά τελείωσε το ματς, αφού έστειλε τη διαφορά στους 13 (71-58 στο 32′) και ο Ολυμπιακός δεν είχε ούτε ενέργεια ούτε και λύσεις για την ανατροπή.

Λίγο μετά ο Πετρούσεφ αποβλήθηκε και ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς ψηλό στο ματς και ο Λεσόρ με σερί δικό του ανέβασε κιάλλο τη διαφορά στους 15 (76-61 στο 34′).

Ο Ουίλιαμς-Γκος πάλευε μόνος του και ο Παπανικολάου με το πρώτο του καλάθι μείωσε σε 78-69 στο 36ο λεπτό, όμως ο Γκραντ με 2 καλάθια τέλειωσε ουσιαστικά το ματς για το 80-69.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σφυγμό και μείωσε σε 80-74 στο 38 με τρίποντο του Ουόκαπ, ενώ στο 1:44 ο Ουίλιαμς-Γκος μείωσε κιάλλο σε 80-76, όμως ο Ουίλιαμς-Γκος στα 59” έκανε επιθετικό φάουλ στον Γκριγκόνις και έδωσε το ματς και τεράστιο προβάδισμα νίκης στον Παναθηναϊκό.

Οι Πειραιώτες μείωσαν κι σε 80-79 με τον Πίτερς στα 28” και ο Γκραντ με 1/2 βολές έκανε το σκορ 81-79 στα 22.5′. Στην τελευταία κρίσιμη επίθεση ο Ουίλιαμς-Γκος έχασε λέι απ και είχε 1/2 βολές για το 81-80, ενώ ο Γκριγκόνις στα 10.2” έκανε το 83-80 και στο τελευταίο σουτ ο Ολυμπιακός έκανε λάθος επαναφορά και ηττήθηκε με 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-42, 63-54, 85-80.