Μεγάλη νίκη για τον Θρύλο που επικράτησε με 3-0 μέσα... στο σπίτι του Παναθηναϊκού και έκανε το break για το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volley League!

Με το «δεξί» στους τελικούς του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, κάνοντας το πρώτο βήμα για τον τίτλο! Με σπουδαία εμφάνιση, ο Θρύλος έκανε break στο κλειστό του Μετς, όπου νίκησε με 3-0 σετ (23-25, 30-32, 17-25) τον Παναθηναϊκό, στον πρώτο τελικό της Volley League. Με κορυφαίο τον Στερν, με 20 πόντους και 58% στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν νικητές στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος και έκαναν το 1-0 στη σειρά, κυριαρχώντας απόλυτα στην έδρα των «πράσινων», όπου μέτρησαν εννιά μπλοκ, έξι άσσους και 55% στην επίθεση. Την Δευτέρα (15/4, 17:45), η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τον δεύτερο τελικό της Volley League, με στόχο το 2-0.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και άσσο του Στερν, ξέφυγε με +3 (3-6), με τον Σλοβένο διαγώνιο να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (4-8), με εξαιρετική επίθεση. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 8-8, ενώ στη συνέχεια, προηγήθηκε με 10-9. Ο Γκουσταβάο έδωσε και πάλι το προβάδισμα (13-14) στον Θρύλο, ενώ ο Στερν «έγραψε» το 16-14, με μπλοκ άουτ. Ο εξαιρετικός Στερν διατήρησε το +2 (15-17) των «ερυθρόλευκων», με τον Ιντάλγκο να κάνει το 21-19. Νέα επίθεση του Ιντάλγκο και 22-20, με τον Κουβανό ακραίο να κερδίζει και άσσο, για το +3 (20-23), σε ένα κρίσιμο σημείο! Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 24-23, αλλά ο Στερν «καθάρισε» το σετ, με μπλοκ άουτ, για το 25-23 και το 1-0 του Ολυμπιακού.

Με 6-3 προβάδισμα ξεκίνησε ο Θρύλος και στο δεύτερο σετ, με πόντο του Ιντάλγκο, ο οποίος πήρε και μπλοκ άουτ, για το 7-3, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 7-6, αλλά ο γρήγορα-γρήγορα, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και ξέφυγαν ξανά με +3, με τον Τζούριτς να κάνει το 11-8, με πρώτο χρόνο. Μπλοκ άουτ του Στερν και 14-11 ο Ολυμπιακός, αλλά ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, «ψαλίδισε» τη διαφορά και στη συνέχεια, προσπέρασε με 19-18. Ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 20-20, με τους «πράσινους» να φτάνουν σε σετ μπολ (24-22). Ο Θρύλος, ωστόσο, δεν «μάσησε» και ισοφάρισε σε 24-24, με τον Κουμεντάκη, ο οποίος «έγραψε» και το 25-24. Το σετ ήταν για γερά νεύρα, πόντο-πόντο, με τον ΠΑΟ να φτάνει στο 29-28 και στο 30-29. Ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 30-30, έπειτα κέρδισε άσσο, για το 31-30, με τον Γκουσταβάο να σηκώνει «τείχος», για το 32-30 και το 2-0 σετ των «ερυθρόλευκων».

Δυνατό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο τρίτο σετ, με τον Τράβιτσα να κερδίζει μπλοκ, για το 6-3 και τον Στερν να καρφώνει στην ευθεία, για το 7-4. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 8-8, 9-9 και 10-10, αλλά ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και αφού έφτασε στο 14-12, με άσσο του Στερν, ξέφυγε με +5 (14-19), με μπλοκ του Σλοβένου διαγώνιου! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με επίθεση του Κουμεντάκη, πήραν «αέρα» έξι πόντων (15-21), με τον Τζούριτς να «γράφει» το 22-15 και το 24-15, με μπλοκ! Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, έφτασε στο 3-0 σετ, με 25-17, με πόντο του φοβερού και τρομερού Στερν!

Τα σετ (0-3): 23-25, 30-32, 17-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 6 (3 άσοι, 3 μπλοκ), Κόβαρ 4 (3/8 επ., 1 άσος, 36% υπ. – 27% άριστες), Ρανγκέλ 3 (3/7 επ.), Ερνάντες 22 (22/34 επ.), Βουλκίδης 8 (5/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 6 (6/21 επ., 25% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 47% υπ. – 32% άριστες), Πετρέας, Φράγκος 1 (1/1 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 20 (15/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (9/16 επ., 2 άσοι, 24% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 22% υπ. – 22% άριστες), Δαλακούρας