Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ολυμπιακού Κερατσινίου με σκορ 35-20.

Με πειστική εμφάνιση οι Έφηβοι του Ολυμπιακού επικράτησαν με 35-20 επί του Ολυμπιακού Κερατσινίου στην αναμέτρηση που διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης (3/2) στο γήπεδο του Κερατσινίου, για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΧΑ. Οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν πίσω την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Άρη Νίκαιας και κατάφεραν να κυριαρχήσουν στην αναμέτρηση στο Κερατσίνι, πιάνοντας πολύ καλή απόδοση που τους επιτρέπει να ελπίζουν μέχρι τέλους για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Πανελλήνιο Γ.Σ για την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, με την ημερομηνία διεξαγωγής του αγώνα να ανακοινώνεται εντός των επόμενων ημερών.

Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού παρουσιάστηκαν από το ξεκίνημα του αγώνα αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη και «άγγιξαν» τη διψήφια διαφορά στο σκορ με 4-13, στα μισά του πρώτου μέρους. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο τέρματα για το 6-15, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ξεφύγει με +10, λίγο πριν το ημίχρονο, διαμορφώνοντας το 8-18 που ήταν και το σκορ του πρώτου μισαώρου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ στην επανάληψη, όμως ο Ολυμπιακός ήταν προσηλωμένος στο αγωνιστικό του πλάνο και διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του προβάδισμα, ενώ κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε υψηλότερα επίπεδα μέχρι και στο +15, με το τελικό 35-20 να να αντικατοπτρίζει πλήρως την «ερυθρόλευκη» υπεροχή στην αναμέτρηση.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική