Ο Ολυμπιακός για το τμήμα Παίδων Χάντμπολ, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από το αντίστοιχο του Δούκα με σκορ 30-29.

Ολυμπιακός: Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε το βράδυ της Κυριακής (20/2) η ομάδα Παίδων του τμήματος Χάντμπολ των «ερυθρόλευκων» από τον ΑΣΕ Δούκα με 30-29 εκτός έδρας.

Οι παίκτες του Βύρωνα Παπαδόπουλου, αν και έμειναν πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, πάλεψαν μέχρι τέλους και προσπάθησαν για την ανατροπή, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Ακολουθεί η 3η αγωνιστική της Β Φάσης του πρωταθλήματος, με τους Παίδες του Ολυμπιακού να αντιμετωπίζουν τον ΟΦ Νέας Ιωνίας εντός έδρας.

Ο αγώνας…

Στην αναμέτρηση με τον Δούκα, ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε από την αμυντική προσέγγιση των γηπεδούχων, οι οποίοι επέλεξαν άμυνα man-to-man, αντί για ζώνη, από το ξεκίνημα του αγώνα, γεγονός που έδειξε να επηρεάζει τους «ερυθρόλευκους» που είδαν τον Δούκα να παίρνει προβάδισμα και να ξεφεύγει με 12-3 στο σκορ, μετά από 15’ παιχνιδιού.

Οι Πειραιώτες στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, έβγαλαν αντίδραση και ξαναμπήκαν στο ματς, καταφέρνοντας να «ροκανίσουν» τη διαφορά στο -5, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 17-12. Σε αντίθεση με το ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος στην αρχή του δεύτερου και κατάφερε στα πρώτα 10’ να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και με 3 τέρματα στην επίθεση, να διαμορφώσει το σκορ στο 20-18.

Σε εκείνο το σημείο, η πίεση που άσκησε ο Ολυμπιακός συνεχίστηκε, με τους γηπεδούχους πάντως να καταφέρνουν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους και να μπαίνουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα προηγούμενοι με 27-24.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντεπιτέθηκαν σε μια τελευταία προσπάθεια για να ανατρέψουν την κατάσταση, έφτασαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της για το -1, όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός και έτσι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Δούκα να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 30-29.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Βύρων Παπαδόπουλος) Ανδριώτης, Βαμβακάρης Αχ., Στραβαχιλλέας, Βαμβακάρης Σ. 1, Καμπόλης, Ξάμπλας 3, Κυνηγόπουλος, Χρυσουλης 4, Τσολάκης 6, Στεφανίδης, Μαλατράς, Τσελεμπής 12, Γραμματικός 3