Ο Ολυμπιακός, για το τμήμα Χάντμπολ Εφήβων, επικράτησε του Πανιωνίου με 3-0 σετ.

Επιστροφή στις νίκες για τους Έφηβους του Ολυμπιακού, οι οποίοι επικράτησαν του ΓΣ Πανιωνίου με 3-0 σετ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου Γύρου του Πρωταθλήματος Εφήβων Κ21 της ΕΣΠΕΔΑ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Πειραιωτών για το 2022, ενώ την επόμενη Κυριακή θα αντιμετωπίσουν τον ΑΣΠ Γλυφάδας εκτός έδρας, με στόχο να μειώσουν την διαφορά τους από την τέταρτη θέση.

Στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν ένα ισχνό προβάδισμα στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και να προηγηθούν με 4-2 μετά από επίθεση του Στράτου. Λίγο αργότερα ο άσσος του Χατζηδημητρίου διαμόρφωσε το 7-4, ενώ ο Στράτος που συνέχισε να επιτίθεται από την αριστερή πλευρά του φιλέ, έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 για το 10-5. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο πόντους και μείωσαν σε 10-7, όμως σε εκείνο το σημείο η ομάδα  του Αντώνη Βουρδέρη έτρεξε ένα μίνι σερί τεσσάρων πόντων, χάρη σε δύο άσσους του Στράτου και πολύ καλή επίθεση του Σαπουτζή, ανεβάζοντας το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +7, για το υπέρ τους 14-7. Ο Ολυμπιακός που είχε βρει ρυθμό, κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια τιμή, με τον Χασμπαλλα και τον Μπαρμπαγιάννη να παίρνουν το μπλοκ άουτ σε δύο περιπτώσεις και να διαμορφώνεται με αυτόν τον τρόπο το 21-9. Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου σετ οι Πειραιώτες συνέχισαν την πολύ καλή απόδοση τους και έφτασαν στο σετ μπολ με τον Σαπουτζή να διαμορφώνει το 24-10, και τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει το πρώτο σετ με σκορ 25-11 λίγο αργότερα μετά από λάθος των Νεοσμυρνιωτών.

MVP του πρωταθλήματος ο Τζούριτς: «Εδώ που ξεκίνησα, εδώ θα τελειώσω!»

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο-πόντο μέχρι το 3-3, όμως ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι αυτός που «άνοιξε» την ψαλίδα στο σκορ, πετυχαίνοντας 3 σερί πόντους χάρη σε επιθέσεις του Χασμπαλλα, για το 6-3. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 9-4, όμως ο Πανιώνιος αντέδρασε και με 3 συνεχόμενους πόντους μείωσε στο -2, για το 9-7. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να «χτίσει» το δικό του σερί και με 5 γρήγορους πόντους που προήλθαν μετά από εξαιρετικές εκτελέσεις σερβίς από τον Στράτο, φέρνοντας το ματς στο 14-7, με τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Ο Χατζηδημητρίου σε δύο περιπτώσεις ολοκλήρωσε επιτυχημένα την επίθεση σε πρώτο χρόνο, ενώ τα μπλοκ από Στράτο και Χασμπαλλα έφεραν τον Ολυμπιακό στο 18-10. Μπλοκ άουτ και επίθεση στη διαγώνιο του Στράτου οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» στο σετ μπολ με σκορ 24-13, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης με επίθεση στην ευθεία, έδωσε και το δεύτερο σετ στον Ολυμπιακό με σκορ 25-14.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό και πήραν κεφάλι στο σκορ με 4-6 στο ξεκίνημα. Οι Πειραιώτες ισορόπησαν το παιχνίδι, περιώρισαν τα λάθη και πέρασαν μπροστά με 12-9, χάρη σε πρώτο χρόνο του Χατζηδημητρίου και άσσο του Σαπουτζή. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν εναλλάξ τους επόμενους 10 πόντους, για το 17-14, με τον Πανιώνιο να καταφέρνει να πλησιάσει στους 2 πόντους πετυχαίνοντας το 17-15, δίνοντας παράλληλα νέο ενδιαφέρον στο σετ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο, για το 18-17, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει λύσεις και με το όμορφο πλασέ του Στράτου ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +3 για τους «ερυθρόλευκους», φτάνοντας στο 21-18. Οι Πειραιώτες πέτυχαν ακόμα 2 πόντους, για το 23-18, ενώ η λανθασμένη τοποθέτηση των παικτών του Πανιωνίου κατά το σερβίς της ομάδας τους  έφερε το σετ μπολ -και παράλληλα ματς μπολ- στον Ολυμπιακό με 24-20. Ο Χασμπαλλα στην αμέσως επόμενη φάση με πολύ όμορφο άσσο, έκλεισε το τρίτο σετ με 25-20 και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με το τελικό σκορ 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 1:14. 25-11 (27’), 25-14 (22’), 25-20 (25’)

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-9, 25-11

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-14

3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-18, 25-20

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αντώνης Βουρδέρης) Χατζηκλημανόγλου, Σαββίδης, Χατζηδημητρίου, Σαπουτζής, Στράτος, Χασμπαλλα, Μπαρμπαγιάννης

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αναστάσιος Τοζίδης) Σκορδίλης, Γολέγος, Πανταζόπουλος, Σπανάκης, Κιαδι, Καραγρηγορίου, Τσάμης, Καφούρος, Μπατσίνσκυ, Σουβλέρης, Δαλλές