Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ της Θέτιδας σε φιλική αναμέτρηση στο κλειστό του Ρέντη, συνδυάζοντας έτσι με νίκη το ντεμπούτο του Λορένζτο Μιτσέλι.

Μία ακόμη φιλική νίκη πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Λορέντζο Μιτσέλι στον πάγκο, επικράτησαν με 3-1 σετ (25-15, 25-17, 23-25, 19-17) της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση. Οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν εύκολα τα δύο πρώτα σετ, έχασαν το τρίτο και στη συνέχεια, κέρδισαν και το τέταρτο, το οποίο ήταν προπονητικού χαρακτήρα, παρουσιάζοντας θετικά σημάδια σε ένα ακόμα φιλικό προετοιμασίας για τη νέα αγωνιστική σεζόν. Ο Ιταλός τεχνικός του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε όλες τις αθλήτριες του, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα. Πρώτη σκόρερ στο ματς ήταν η Κούμπουρα (18π.).

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, όμως με δυνατό χτύπημα της Κούμπουρα, προηγήθηκε με 4-3. Η Εμμανουηλίδου, με πλασέ, έκανε το 7-5, η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, για το +5 (13-8) του Θρύλου, με την Σάλας να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (18-11). Η Σάλας κάρφωσε και πάλι, για το 19-12 των «ερυθρόλευκων», ενώ η Εμμανουηλίδου, με πρώτο χρόνο, «έγραψε» το 22-14. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του, έφτασε στο +10 (24-14) και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-15, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8, με πλασέ της Γιώτα, με την Γουίντερς να κάνει το 10-8, με τον ίδιο τρόπο! Με άσσο της Γουίντερς, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +5 (14-9), η Θέτις μείωσε σε 17-15, όμως η Χριστοδούλου, με έξυπνο πλασέ, έκανε το 18-15. Με μπλοκ της Συριστατίδη, ο Θρύλος προηγήθηκε με 19-15, με την Γιώτα να κάνει το 22-16 και την Τσιτσιγιάννη το 23-16. Στη συνέχεια, η Γουίντερς σκόραρε ξανά, με ωραίο καρφί, για το σετ μπολ (24-16), ενώ η Αμερικανίδα έδωσε και το δεύτερο σετ στον Ολυμπιακό, με 25-17.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-5, με άσσο της Εμμανουηλίδου, όμως οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα +5 (11-16). Με μπλοκ της Εμμανουηλίδου και καρφί της Κούμπουρα, ο Θρύλος μείωσε σε 16-14 και η Γενιτσαρίδη ισοφάρισε σε 17-17. Η Τσιτσιγιάννη ισοφάρισε εκ νέου σε 21-21, με τον Ολυμπιακό να χάνει το σετ με 25-23 (2-1).

Στο τέταρτο σετ, το οποίο ήταν προπονητικού χαρακτήρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-4, με πλασέ της Συριστατίδη, η Γενιτσαρίδη έκανε το 9-4, με μπλοκ, με την Ζαφειρίου να σκοράρει, με ωραία επίθεση, για το 12-7. H Θέτις, με 6-0 σερί, πέρασε μπροστά με 13-12, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει τρεις φορές για τον Θρύλο (13-13, 15-15, 17-17). Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και κέρδισε και το τέταρτο σετ (19-17) για το τελικό 3-1 στο Ρέντη.

Τα σετ 3-1: 25-15, 25-17, 23-25, 19-17

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-15

2ο σετ: 7-8, 16-11, 21-16, 25-17

3ο σετ: 8-7, 11-16, 20-21, 23-25

4ο σετ: 8-4, 16-15, 19-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (1/4 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουίντερς 9 (7/22 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.), Όλμπρεχτ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 3 (3/7 επ., 33% υπ.-17% άριστες), Κούμπουρα 18 (17/44 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 2 (2/4 επ.) / Κοσμά (λ., 48% υπ.-33% άριστες), Γιώτα 5 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Συριστατίδη 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Χατζηγρηγορίου, Τσιτσιγιάννη 4 (4/11 επ.), Γενιτσαρίδη 4 (3/19 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.- 62% άριστες), Ζαφειρίου 3 (3/10 επ., 50% υπ.-40% άρστες), Αντωνακάκη (λ.)