Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ (25-20, 25-20, 21-25, 25-22) την Θέτιδα Βούλας στο κλειστό του Ρέντη, για την 6η αγωνιστική και σημείωσε την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague.

Νικηφόρα επέστρεψε στο πρωτάθλημα η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, μετά την ολοκλήρωση της παρουσίας της στα προκριματικά του Champions League. Ο Θρύλος νίκησε με 3-1 σετ (25-20, 25-20, 21-25, 25-22) την Θέτιδα Βούλας στο κλειστό του Ρέντη, για την 6η αγωνιστική και σημείωσε την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague. Πρώτη σκόρερ σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Χίπε, η οποία σκόραρε 24 πόντους απέναντι στην Θέτιδα!

Προβάδισμα με 2-0!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 με την Χίπε, όμως βρέθηκε πίσω με 8-4 από την Θέτιδα. Ωστόσο, τα κορίτσια του Θρύλου συγκεντρώθηκαν, βελτιώθηκαν αισθητά πέρασαν μπροστά με 10-9 με την Κόστα, ενώ στη συνέχεια, αφότου βρέθηκαν στο 12-12, πήραν ξανά «κεφάλι», πρώτα με 13-12, με έξυπνο πόντο της Ξανθοπούλου και έπειτα, με 14-12, κόντρα στην ομάδα από την Βούλα. Με μπλοκ άουτ της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 17-16 επί των φιλοξενούμενων, ενώ λίγο αργότερα, προηγήθηκαν με 21-18 και 22-19, με την Χίπε. Με την ομάδα μας να αυξάνει κι άλλο τη διαφορά από την Θέτιδα και να κερδίζει εύκολα το πρώτο σετ (1-0) με 25-20.

Με μπλοκ άουτ της Χίπε (1-0) ξεκίνησε στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο, η οποία με δύο σερί άσσους από την Ξανθοπούλου, προηγήθηκε με 5-3 των φιλοξενούμενων, ενώ στη συνέχεια, με μπλοκ της Κόστα, έκανε το 7-5. Ο Ολυμπιακός, αν και κράτησε το προβάδισμά του έως το 13-11, δέχθηκε πίεση από την ομάδα των Νοτίων Προαστίων και βρέθηκε πίσω με 17-14, όμως με μπλοκ της Κόστα, ισοφάρισε σε 17-17 και έπειτα, προηγήθηκε ξανά με +2 (19-17). Στο σημείο αυτό, ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και έφτασε στο +4, με φοβερό πόντο της Κόστα, για το 22-18 κόντρα στην Θέτιδα. Προβάδισμα, το οποίο η ομάδα μας κράτησε έως το φινάλε του σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-20, με την Γιώτα, για το 2-0 επί των φιλοξενούμενων.

2-1 η Θέτιδα…

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-3, όμως δέχθηκε ένα σερί 3-0 από την Θέτιδα και βρέθηκε πίσω με 6-5. Ωστόσο, με ωραίο μπλοκ της Κελεσίδη, τα κορίτσια του Θρύλου ισοφάρισαν σε 6-6, αλλά στη συνέχεια, δέχθηκαν ένα σερί 4-0 από την ομάδα της Βούλας (6-10). Οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν για την ανατροπη, όμως δεν τα κατάφεραν και έχασαν το σετ (2-1) με 25-21 από την φιλοξενούμενη ομάδα…

25-22 και νίκη!

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο πήρε «κεφάλι» τριών πόντων, με άσσο της Χίπε (9-7) και τριπλό μπλοκ (10-7), αλλά λίγο αργότερα, γνώρισε την ανατροπή (11-12) από την Θέτιδα. Ωστόσο, με φιλέ των φιλοξενούμενων, η ομάδα μας ισοφάρισε σε 12-12, έπειτα προηγήθηκε ξανά (13-12) με δυνατό καρφί της Γενιτσαρίδη και στη συνέχεια, έφτασε στο +3 (17-14). Με μπλοκ της Κόστα, ο Ολυμπιακός ανέβασε την υπέρ του διαφορά στο +4 (19-15), ενώ με μπλοκ άουτ της Χίπε, έγραψε το 20-16 κόντρα στην ομάδα από την Βούλα! Με τον Θρύλο να κρατά το προβάδισμά του και να κατακτά και το τέταρτο σετ (25-22) στο Ρέντη, κερδίζοντας με 3-1 την Θέτιδα…

Τα σετ : 3-1 σε  1.49. 25-20 (23′), 25-20 (27′), 21-25 (28′), 25-22 (31′),

1ο σετ: 4-8, 16-15, 21-18, 25-20

2ο σετ: 8-7, 14-16, 21-18, 25-20

3ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 21-25

4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνιο): Γιώτα 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 25% άριστες), Μαριάνα Κόστα 15 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. – 25% άριστες), Χίπε 24 (23/47 επ., 1 άσσος), Κελεσίδη 5 (2/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι) / Κακουράτου (λ, 39% υπ. – 32% άριστες), Τοτσίδου (λ, 50% υπ. – 21% άριστες), Γενιτσαρίδη 7 (7/15 επ.).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Ανθούλη 22 (18/49 επ., 4 άσσοι), Ρουσνατσένκο 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Αποστολάκη 3 (3/14 επ., 33% υπ. – 17% άριστες), Άκτας 22 (18/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 26% υπ. – 18% άριστες), Παπαγεωργίου 8 (3/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 37% υπ. – 227% άριστες), Απλαδά, Δραγουμάνου, Παναγοπούλου.