Με 2-0 ο Ολυμπιακός Β' επικράτησε του Απόλλωνα Πόντου στον Ρέντη.

Τετάρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για τους «ερυθρόλευκους» και τρίτη στα τελευταία τέσσερα ματς, με την ομάδα του Ιμπαγάσα να ανεβαίνει στους 42 βαθμούς και στην 7η θέση. Αλγκασίμ Μπα και Κωστή οι σκόρερ για τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας…

Το πρώτο ημίχρονο αναλώθηκε σε πολλές μονομαχίες περισσότερο στον χώρο του κέντρου με τον Ολυμπιακό να έχει πάντα την πρωτοβουλία, αναγκάζοντας τον Απόλλωνα να αμύνεται στο μισό γήπεδο. Η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων δυσκόλεψε τους παίκτες του Αριέλ Ιμπαγάσα που έψαχναν όλους τους τρόπους για να πατήσουν περιοχή και να απειλήσουν, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κι άλλο την πίεσή τους βρίσκοντας τις πρώτες τους τελικές.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Στο 37’ ο Πινακάς πέρασε πολύ ωραία την μπάλα στον Βοΐλη που δεν τη βρήκε «γεμάτα» απέναντι στον Πίτκα ενώ λίγο πριν το διπλό σφύριγμα του ημιχρόνου, ο Ξενιτίδης σούταρε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ο Στουρνάρας περιορίστηκε σε ρόλο θεατή στο πρώτο 45λεπτο.

Ο ρυθμός ανέβηκε κι άλλο από πλευράς Ολυμπιακού στο δεύτερο μισό και όλα έδειχναν πως το γκολ ήταν θέμα χρόνου όπως κι έγινε. Ο Ξενιτίδης είχε καλό σουτ που κόντραρε κι έφυγε κόρνερ με τον Αλγκασίμ Μπα να περνά στο ματς με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, δίνοντας τελικά τη λύση.

Ο επιθετικός από τη Γουινέα εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Σουρλή και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 στο 65’. Ο Απόλλων απείλησε για πρώτη φορά τρία λεπτά αργότερα με τον Βανκεβάι να στέλνει άουτ την μπάλα με την προβολή που επιχείρησε. Ο Στουρνάρας μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα στο 81’ το σουτ του Εσαλό με τον Θρύλο να «κλειδώνει» τη νίκη στο 84ο λεπτό. Ο Μαρίνος έπαιξε την κόντρα, πέρασε κάθετα στον Κωστή που με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Κίτσος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Καρμπόβνικ (80’ Αποστολόπουλος), Ξενιτίδης, Σουρλής (70’ Νταμπό), Κωστή, Πινακάς (80’ Μαυρουδής), Μαρίνος, Βοΐλης (60’ Α. Μπα).