Ο Ολυμπιακός έπαιξε... μπασκετάρα στο Βελιγράδι, επί της Σέπσι, κερδίζοντας τη Ρουμάνικη ομάδα με σκορ 73-54. Πρώτο αποφασιστικό βήμα πρόκρισης, Μαγική Μέγκαν Γκούσταφσον με νταμπλ-νταμπλ (31 πόντους-13 ριμπ.). Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο των προκριματικών της Euroleague Γυναικών, αντιμετώπιζε το βράδυ της Τρίτης, την ρουμάνικη Σέπσι. Οι «ερυθρόλευκες» έψαχναν τη νίκη για να έχουν ελπίδες πρόκρισης στους ομίλους του θεσμού, θέλοντας να παλέψουν για το βήμα παραπάνω. Οι παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς αγωνίζονταν στο Βελιγράδι σε όλες τις αναμετρήσεις.

Ο αγώνας…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Μάρτινς Ζίμπαρτς να βάζει στο παρκέ τις Σταμολάμπρου, Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου, Στραουτμάνε και Γκούσταφσον. Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν καλά το ματς, με τις Σταμολάμπρου και Σπυριδοπούλου να δίνουν προβάδισμα (5-4), αλλά τη ρουμανική ομάδα να μην υπολείπεται. Αρκετά νωρίς είδαμε και την Κάιλι Σουκ, η οποία μπήκε στις συνθήκες του ματς απ’ τα πρώτα δευτερόλεπτα (9-6). Ο Ζίμπαρτς πέρασε και την Αγιούσο, περίπου στα μισά της περιόδου, με τον Θρύλο να προηγείται με 11-6, χτίζοντας μια διαφορά. Οι νταμπλούχες Ελλάδος απέκτησαν επίσης ένα +7 (15-8). Ο τεχνικός του Θρύλου έκανε ένα εκτενές ροτέισον, βάζοντας από την αρχή και την Σταμάτη στο ματς, με τις Πειραιώτισσες να παίρνουν κεφάλι +10 (20-10). Το μόνο που κατάφεραν οι «τυπικά» φιλοξενούμενες είναι να μειώσουν σε 20-15 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, χάρη σε λάθη των παικτριών μας.

Παίρνει Καλαντάντζε από την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός διατηρούσε τη διαφορά σε υψηλά για το ματς επίπεδα. Πήρε διαφορά μετά από 14 λεπτά, με +9 (28-19), με τις περισσότερες απ’ τις «ερυθρόλευκες» που είχαν αγωνιστεί, να έχουν πετύχει πόντους. Η διαφορά ολοένα και αυξανόταν, με τον Θρύλο να φτάνει στο 35-23 και τον τεχνικό της Σέπσι να έχει πολλά παράπονα από τις παίκτριές του. Σε καλή κατάσταση επιθετικά για την ομάδα μας βρίσκονταν οι Γκούσταφσον, Νικολοπούλου και Σταμολάμπρου. Όσο τα λεπτά περνούσαν, η αναμέτρηση πήγαινε στα μέτρα του Ολυμπιακού. Εν τέλει, η Αγιούσο πέτυχε ένα καλάθι στην εκπνοή του πρώτου μέρους, όμως οι διαιτητές, μετά και το instant replay ακύρωσαν το καλάθι αυτό, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 39-31.

Μπάσκετ… απόλαυση για τον Θρύλο!

Στο β’ μέρος, οι «ερυθρόλευκες» ήθελαν να εκμεταλλευτούν την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και να φτάσουν στην πρώτη νίκη για φέτος, στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Είχαν μια πολύ καλή εικόνα έως τώρα στο ματς. Στα ριμπάουντ κυριαρχούσε ομολογουμένως η Σέπσι, όμως η ρουμάνικη ομάδα ήταν αρκετά άστοχη. Ενώ ο Θρύλος την ίδια στιγμή είχε συνέπεια στο σκοράρισμα. Η Γκούσταφσον έκανε πάρτυ, είχε φτάσει ήδη τους 14 με 10 ριμπάουντ, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ μετά από -κάτι παραπάνω- 24 λεπτά αγώνα. Στο ματς μπήκε κι η Ελένη Σύρρα, η οποία είχε κάνει μαγική εμφάνιση στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ για το Κύπελλο, εξαργυρώνοντας με την απόδοσή της, τον χρόνο συμμετοχής από τον προπονητή σε μία ευρωπαϊκή αναμέτρηση. Ο Θρύλος έπιασε την 20άρα, με το 58-38, στο 28’ του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 58-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Αμερικανίδα ψηλή έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Η διαφορά έμενε πάνω από τους 20 πόντους, με τον Θρύλο να πανηγύριζε μια σημαντική νίκη για την πορεία του στον θεσμό. Η ποιότητα των «ερυθρόλευκων» ξεχώριζε. Η ανωτερότητα φάνηκε επάξια στο παρκέ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει αισίως σε μια θριαμβευτική νίκη με σκορ 73-54.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-31, 58-39, 73-54.

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς, Νίκλας): Σταμάτη 3 (1), Αγιούσο 7 (1), Σπυριδοπούλου 7 (1), Σύρρα, Γκούσταφσον 31, Νικολοπούλου 7, Δίελα 2, Σουκ 6, Στραουτμάνε 4, Σταμολάμπρου 6, Βαμβακά.