Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του απώλεια...

Την πρώτη ήττα στη Β φάση του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΠΕΔΑ γνώρισε το αντίστοιχο τμήμα του Ολυμπιακού, που δεν τα κατάφερε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Μίλωνα, φεύγοντας χωρίς βαθμό από το «Κροίσος Πέρσης»  το βράδυ της Δευτέρας (30/1). Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν, έτσι, στους 9 βαθμούς, δύο στροφές πριν το φινάλε της Β φάσης, και τους αρκεί ένας ακόμα, για να «σφραγίσουν» και μαθηματικά την πρόκρισή τους στο Final 4 της διοργάνωσης.

Ο αγώνας…

Στην αναμέτρηση με τον Μίλωνα, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ (4-2), όμως ο Ολυμπιακός με καλή πίεση στο σερβίς ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο +4, για το 7-11. Ο Μίλωνας μείωσε στον πόντο λίγο αργότερα (14-15), όμως ο πρώτος χρόνος του Βεζύρη βοήθησε τους Πειραιώτες να ξεφύγουν και πάλι με 15-19. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ (20-24), όμως οι γηπεδούχοι πήραν τους επόμενους 6 πόντους και διαμόρφωσαν το 26-24 και μαζί το 1-0 στα σετ.

Συλαϊδόπουλος: «Να γράψουμε ιστορία – Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση»

Η απώλεια του πρώτου σετ φάνηκε να επηρεάζει την ψυχολογία της ομάδας του Αντώνη Βουρδέρη, που είδαν τους Νεοσμυρνιώτες να προηγούνται με 9-5 στο ξεκίνημα του δεύτερου. Οι λανθασμένες υποδοχές του Ολυμπιακού, επέτρεψαν στον Μίλωνα να ξεφύγει με +6 (13-7 και 20-14) και στη συνέχεια να φτάσει στο 25-17, για το 2-0 στα σετ.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι το 8-8. Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι πίεσαν στο σερβίς, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων (16-11), με τον Καναγγίνη να μειώνει σε 17-14 λίγο αργότερα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν στη συνέχεια να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του σετ, με αποτέλεσμα να επέλθει το 25-19 και το τελικό 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0. 26-24, 25-17, 25-19

1ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 26-24

2ο σετ: 7-4, 16-10, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-8, 16-11, 21-15, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αντώνης Βουρδέρης) Χασμπαλά, Καναγκίνης Ε., Βεζύρης, Χατζηκλημανόγλου, Καζάζης Α., Σαββίδης, Χατζηδημητρίου, Σαπουτζής, Καναγκίνης Αρ. Καζάζης Μ., Μαρούσης, Μπαρμπαγιάννης