Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Πανιώνιο για το πρωτάθλημα πόλο γυναικών και κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 17-5.

Η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού έδωσε συνέχεια στην απολύτως νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Α1 καθώς επικράτησε με 17-5 του Γ.Σ. Περιστερίου στο Παπαστράτειο. Οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης επιβλήθηκαν με άνεση του αντιπάλου τους, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Την Κυριακή (15/1) στις 14:00, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς θα αντιμετωπίσει τον ΝΟ Λάρισας στο Παπαστράτειο ς τυπικά φιλοξενούμενη, για το θεσμό του Κυπέλλου με στόχο την πρόκριση στο Final-4.

«Πολυφωνία» στην επίθεση

Ολυμπιακός – Εθνικός 10-4: Στους τελικούς ο Ολυμπιακός!

Οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τις Κρίστμας και Χυδηριώτη να σκοράρουν από δυο φορές η καθεμία προηγήθηκαν με 4-0 στα 2:07. Στη συνέχεια τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε η Στεφανία Σάντα, η οποία με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 (1:28). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 5-1 με την Πολιτσοπούλου (34’’), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Με την έναρξη του 2ου οκταλέπτου, η Δέσποινα Δρακωτού προσέθεσε το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ γράφοντας με σουτ από την περιφέρεια, το 6-1 και δυο περίπου λεπτά αργότερα, η Κίρα Κρίστμας με το τρίτο προσωπικό της γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 7-1. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 7-2 με την Αποστολίδου (4:31), για να ακολουθήσουν δυο διαδοχικά γκολ από τις Μ. Πλευρίτου και Τριχά για το 9-2. Το Περιστέρι μείωσε σε 9-3 με την Γροζοπούλου (1:32), το οποίο παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Θρύλος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο, έφτασε στο 13-5 στο 3ο οκτάλεπτο και με το επιμέρους 4-0 στην τελευταία περίοδο στην τελική επικράτησε με το ευρύ 17-5!

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 4-2, 4-2, 4-0

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κρίστμας (πέναλτι, 7:42), 2-0 Χυδηριώτη (π/π, 5:22),  3-0 Κρίστμας (περιφέρεια, 2:48), Χυδηριώτη (κόντρα, 2:07), 5-0 Σάντα (περιφέρεια, 1:28), 5-1 Πολιτσοπούλου (περιφέρεια, 0:34).

2ο οκτάλεπτο: 6-1 Δρακωτού (περιφέρεια, 7:39), 7-1 Κρίστμας (περιφέρεια, 5:13), 7-2 Αποστολίδου (περιφέρεια, 4:31), 8-2 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 4:09), 9-2 Τριχά (φουνταριστό, 2:10), 9-3 Γροζοπούλου (π/π., 1:32).

3o oκτάλεπτο: 10-3 Ξενάκη (φουνταριστό, 6:42), 11-3 Ελευθεριάδου (κόντρα, 6:03), 11-4 Κάσσαρη (π/π., 5:56), 12-4 Mυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 4:59), 12-5 Γκοτσιά (π/π., 4:31), 13-5 Χριστοδούλου (κόντρα, 0:29)

4ο οκτάλεπτο: 14-5 Σάντα (κόντρα, 7:19), 15-5 Σάντα (περιφέρεια, 4:57), 16-5 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 4:00), 17-5 Μ. Οικονόμου (περιφέρεια, 0:53)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Σάντα  3, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 1, Ξενάκη 1, Δρακωτού 1, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Χριστοδούλου 1, Κρίστμας 3, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Ελ. Οικονόμου, Μ. Οικονόμου 1.

ΓΣ Περιστερίου: Ζαφειράκη, Πολιτσοπούλου 1, Φραγκάκη, Γροζοπούλου 1, Αποστολίδου 1, Κωνσταντοπούλου, Μπέτση, Μπερίκου, Πέτα, Μπεκρή, Κάσσαρη 1, Γκοτσιά 1, Κοβάτσεβιτς, Παπασηφάκη, Κικίδου