Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού στο «Μ. Μερκούρη», έκανε το 3-1 στη σειρά και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος για 32η φορά στην ιστορία του!

Ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής Ελλάδος για 32η φορά στο βόλεϊ ανδρών! Ο Θρύλος υπέταξε τον «αιώνιο» αντίπαλο του στο «Μ. Μερκούρη» με σκορ 3-2, έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος για τη σεζόν 2023-24!

Ο Θρύλος νίκησε πιο δύσκολα, από ότι αρχικά φαινόταν, τον Παναθηναϊκό κι έκανε το νταμπλ για τη φετινή χρονιά! Αυτός είναι ο 308ος τίτλος του Ολυμπιακού σε όλα τα αθλήματα!

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 4-2 στο πρώτο σετ. Τότε, ο Θρύλος βρήκε τα πατήματα του και με δύο συνεχόμενους πόντους του Κουμεντάκη, προηγήθηκε με 9-7.

Ο Παναθηναϊκός διεκδίκησε το σετ μέχρι και το 17-15. Τότε, έπιασαν δουλειά οι Ιντάλγκο και Τζούριτς, τελειώνοντας με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ, υπέρ του Θρύλου με 25-19.

Ο Θρύλος δεν άφησε κανένα περιθώριο στον «αιώνιο» αντίπαλο του στο δεύτερο σετ, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +9 (20-11). Η… αναμενόμενη χαλάρωση των παιχτών του Καστελάνι, επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να μειώσει, δίχως όμως να απειλήσει. Κάπως έτσι και το δεύτερο σετ πήρε «ερυθρόλευκο» χρώμα (25-19).

Στο τρίτο σετ, η απουσία του Δημήτρη Τζούριτς ήταν εμφανής, με τους «πράσινους» να την εκμεταλλεύονται και να προηγούνται μέχρι και με 6 πόντους διαφορά (10-16). Ο Θρύλος έκανε την αντεπίθεση του, μείωσε σε 16-18, όμως το 3ο σετ βρήκε νικητές του παίχτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με 20-25.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 6-2. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός το γύρισε και προηγήθηκε με 6-8 και 15-18. Τότε, ο Θρύλος με ένα σερί 4-0 ανέτρεψε εκ νέου την κατάσταση, κάνοντας το 19-18.

Τότε, ένας φίλαθλος πέταξε ένα μπουκάλι με νερό εντός αγωνιστικού χώρου,  κόβοντας τον ρυθμό της ομάδας. Οι διαιτητές έδωσα εντολή να εκκενωθεί το πέταλο της Θύρας 7 και ο Παναθηναϊκός πήρε και το 4ο σετ με 21-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 5ο σετ, με τον Ιντάλγκο να σερβίρει ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων (7-2). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πήρε ”κεφάλι” στο σκορ με 9-10. Τότε, ο Θρύλος έδωσε τη ”χαριστική βολή” στον «αιώνιο» αντίπαλο, πήρε το 5ο σετ με 15-12 κι έφτασε στην κατάκτηση ενός ακόμα πανάξιου πρωταθλήματος!

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12)