Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1 και επικράτησε με 6-1 σε μια τρομερή βραδιά.

Ένα τέλειο βράδυ Δευτέρας για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Παναιτωλικό. Οι «ερυθρόλευκοι» σε μία αναμέτρηση που είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή ως το τέλος, κατάφεραν να επικρατήσουν με 6-1.

Τρομερός επιθετικά και σταθερός αμυντικά ο Ολυμπιακός, όπου πήρε τη νίκη με γκολ των Μπακαμπού, Σωκράτη, Χάμες (2), Κανός και Βαλμπουενά.

Αυτό θα πει ΣΕΒΑΣΜΟΣ: Αποθέωση από τους οπαδούς της Άστον Βίλα για τον κόσμο του Θρύλου! (pic)

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό, οι «ερυθρόλευκοι» θέλανε να δείξουν ότι είναι αυτοί που ελέγχουν τον ρυθμό του ματς και ότι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο μόνο για τη νίκη.

Έχοντας την κατοχή της μπάλας διαρκώς τα πρώτα εννιά λεπτά του ματς, μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σεντρίκ Μπακαμπού. Ο Ροντινέι που έδειχνε εξαιρετικός για άλλο ένα ματς, ντρίπλαρε ιδανικά τον Χατζηθεοδωρίδη, έβγαλε σέντρα και ο Κονγκολέζος πετάχτηκε μπροστά από τον Κοντογιάννη για να στείλει την μπάλα  στα δίχτυα.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι αμυντικοί του Ολυμπιακού, αλλά και οι μέσοι, είχαν φροντίσει να περιορίσουν τους αντίπαλους επιθετικούς. Αυτός είναι και ο λόγος που ήταν «θεατής» ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης.

Ο Ολυμπιακός άξιζε ένα δεύτερο γκολ και το βρήκε στο 45′ με τον Κώστα Φορτούνη να εκτελεί και φάουλ, ο Σωκράτης να πηδάει σε σωστό χρόνο και να διαμορφώνει το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Παναιτωλικός είχε καταφέρει στην πρώτη του σοβαρή τελική προσπάθεια να μειώσει στο σκορ, μιας και ο Νίκος Καρέλης στο 50′ είχε κάνει το 2-1. Έκτοτε βέβαια τα πράγματα θύμισαν το πρώτος μέρος, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι ακόμα πιο αποδοτικοί επιθετικά.

Ο Χάμες Ροντρίγκες, έντεκα λεπτά μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, είχε δώσει και πάλι διαφορά δύο γκολ στον Ολυμπιακό, μιας και με κεφαλιά είχε κάνει το 3-1.

Το τέταρτο γκολ ήταν και το πιο ιδιαίτερο της βραδιάς. Ο Σέρτζι Κανός, είχε περάσει ως αλλαγή και μέσα σε πολύ λίγο χρόνο είχε καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ένα γκολ το οποίο το αφιέρωσε στη μητέρα του, η οποία έφυγε την Πέμπτη από τη ζωή.