Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Εφήβων, με σκορ 31-23 του Ιωνικού.

Ολυμπιακός: Με το «δεξί» ξεκίνησαν τις επίσημες υποχρεώσεις τους οι Έφηβοι του τμήματος Χάντμπολ του Θρύλου, οι οποίοι επικράτησαν εκτός έδρας του Ιωνικού με 23-31, το βράδυ της Πέμπτης, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΧΑ.

Με τον Χρήστο Βληκίδη να πετυχαίνει 6 τέρματα και τους Γκορόγια, Ρούσο και Προκοπίου να σημειώνουν από 5, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και στο τέλος πανηγύρισε μία σημαντική νίκη, πριν την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη Νίκαιας.

Στη Βουδαπέστη ο Θρύλος για τον πρώτο ημιτελικό!

Ο αγώνας…

Στο παιχνίδι με τον Ιωνικό, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία στο σκορ από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 2-5 μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους +3 και έφτασαν με την ίδια διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο (10-13). Στο τελευταίο πεντάλεπτο πριν την ανάπαυλα οι Πειραιώτες βρήκαν δίχτυα ακόμα δύο φορές, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια με το σκορ στο 10-15.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να αποκτήσουν ρυθμό, και παρά τα τρία γρήγορα τέρματα που δέχθηκαν, κατάφεραν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά στο +6 και στο 17-23. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να φτάνει μέχρι το τέλος χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 23-31.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 5-8, 7-11, 10-13, 10-15 (ημχ) / 13-19, 15-20, 17-23, 19-25, 22-29, 23-31

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Γραμματικός) Βαος, Σπανίδης 1, Οικονόμου 2, Γκορόγιας 5, Βαμβακάρης 4, Κουτουλογένης, Τσέλιος, Τσωράκης, Μάρης, Ρούσος 5, Βληκίδης 6, Παπαδονικολάκης 3, Προκοπίου 5, Μπουρλόκας