Η Κ17 του Ολυμπιακού επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης εντός έδρας.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της έδωσε η Εφηβική ομάδα του Θρύλου, καθώς νίκησε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 12η αγωνιστική, της 2ης φάσης των ομίλων του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Παράλληλα διατήρησε τη διαφορά 6 βαθμών από τον δεύτερο Παναθηναϊκό και συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στο Final-Four.

51ο Πανελλήνιο Εφήβων: Διέλυσε τον Παναθηναϊκό και 2Χ2 ο Θρύλος!

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος αν και ήταν καλύτερος και προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη, μπήκε πιο αποφασισμένη και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία.

Το σκορ άνοιξε για τον Ολυμπιακό ο Λίγδας στο 62′, μετά από όμορφη ασίστ του Σούφκα, ενώ λίγο αργότερα στο 69′ μετά από σέντρα του Αλαφάκη ο Λιατσικούρας έκανε υπέροχη κεφαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό , είχαν ευκαιρίες, όμως παρέμεινε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Επόμενη αγωνιστική για τους Έφηβους του Θρύλου είναι με αντίπαλο τον ΟΦΗ εκτός έδρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Γεωργακόπουλος, Κουτσόπουλος (75′ Σουλανιάκου), Αλαφάκης (75′ Παυλάκης), Πλιώνης, Παναγάκος, Φίλης, Τουφάκης (80′ Όσαφι), Λιατσικούρας, Σούφκα, Δαρβίρας (46′ Πνευμονίδης), Λίγδας (75′ Κτενάς)

Απόλλων Σμύρνης: Τσεκουράς, Χουντής, Καραδήμος, Πλούμπι, Γρηγοριάδης, Λουμάκης, Πιτσιρίκος, Καβαλάρης, Τσουλχάι, Λιοπύρης, Λινάρδος.