Ο υπερηχητικός Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 92-58 της Μπαρτσελόνα, ισοφάρισε σε 2-2 και πλέον όλα θα κριθούν στο 5ο παιχνίδι στη Βαρκελώνη. Ο Θρύλος δεν άφησε περιθώριο στους Καταλανούς και έδειξε πως αξίζει να είναι αυτός που θα προκριθεί στο Final 4 του Βερολίνου!

Ο Θρύλος πάτησε την Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΣΕΦ, επικρατώντας πιο εύκολα από ότι θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος φίλαθος, με σκορ 92-58, ισοφάρισε σε 2-2 και πλέον όλα θα κριθούν την Τετάρτη στη Βαρκελώνη!

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι στην άμυνα του καθώς σε λιγότερο από 6 λεπτά δέχθηκε 19 πόντους και η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε μέχρι και με 7 πόντους (12-19). Αντίθετα, στην επίθεση ο Φαλ έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Καταλανών, πετυχαίνοντας 10 συνεχόμενους πόντους μέσα από το ζωγραφιστό.

Νέο… κόμπλεξ Σλούκα: «Ο Παναθηναϊκός μου δίνει τον χρόνο και τον χώρο που δεν είχα πριν»

Στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του και με ένα επιμέρους σκορ 9-4 μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (21-23). Αυτό ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Θρύλος ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο δεκάλεπτο και τρέχοντας ένα μικρό σερί 4-0  προηγήθηκε με τον Μακκίσικ (25-23). Οι γκρι συνέχισαν τη δουλειά που άφησαν στον προηγούμενο αγώνα και έκλεισαν τα μάτια σε καθαρό γκολ-φάουλ του Πετρούσεφ, δίνοντας το φάουλ χαμηλά.

Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε, με τετράποντο του Λαρεντζάκη ύστερα από τρίποντο και αντιαθλητικό φάουλ(!) του Αμπρίνες έφτασε τη διαφορά στο +6 (29-23). Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο εντυπωσιακό 17-0, κάνοντας το σκορ 36-23!

Μπορεί ο Τζαμπάρι Πάρκερ να σταμάτησε το σερί ευστοχώντας σε τρίποντο, όμως ο Θρύλος έτρεξε νέο σερί 9-0, φτάνοντας τη διαφορά στο +19 (45-26). Κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 53-37.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με νέο σερί 8-0, κάνοντας το σκορ 61-37. Η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 8-0 μειώνοντας σε 61-45, όμως αυτό δεν είχε συνέχεια. Ο Θρύλος απάντησε με δικό του επιμέρους 11-2, με τρία τρίποντα του Παπανικολάου και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-47!

Ο Θρύλος δε σταμάτησε ούτε στο 4ο δεκάλεπτο, έφτασε τη διαφορά στο +36 και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 92-58!

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σακίλ Μακκίσικ, που τελείωσε το παιχνίδι με πόντους. Ο Θρύλος έδειξε ότι μπορεί και αξίζει να είναι στο Final 4 του Βερολίνου και πλέον όλα θα κριθούν την Τετάρτη στη Βαρκελώνη!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58