Αυτή τη φορά ο Θρύλος, δεν είχε κανένα πρόβλημα, «πάτησε» με 3-1 σετ στην έδρα του, τον Μίλωνα και απέκτησε και πάλι το... πάνω χέρι στη σειρά!

Ο Θρύλος απέκτησε και πάλι το… πάνω χέρι στη σειρά! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 σετ, 25του Μίλωνα και έκαναν το 2-1 στη σειρά, αποκτώντας και πάλι το προβάδισμα, για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Προβάδισμα στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ του πρωταθλήματος απέκτησε ξανά, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Την Καθαρά Δευτέρα (18/3), οι Κυπελλούχοι Ευρώπης επικράτησαν με 3-1 σετ (25-19, 25-19, 20-25, 25-17) του Μίλωνα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τον τρίτο ημιτελικό της Volley League και έκαναν το 2-1. Μετά την ήττα (3-0) στη δεύτερη «μάχη» στη Νέα Σμύρνη, ο Θρύλος επέστρεψε νικηφόρα στην έδρα του, όπου στον τρίτο ημιτελικό του πρωταθλήματος, μέτρησε 11 άσσους και 11 μπλοκ, είχε πέντε «διψήφιους» σε πόντους (13 ο Ιντάλγκο, 13 ο Κουμεντάκης, 11 ο Γκουσταβάο, 11 ο Τζούριτς, 10 ο Στερν) και έφτασε, έτσι, στη νίκη επί των Νεοσμυρνιωτών. Την Πέμπτη (21/3, 20:30), στην έδρα του Μίλωνα, οι «ερυθρόλευκοι» του Ντανιέλ Καστελάνι δίνουν το τέταρτο ημιτελικό των πλέι οφ, με στόχο το 3-1 και το εισιτήριο για τους τελικούς της Volley League.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-5, με πόντο του Ιντάλγκο, με τον Μίλωνα να «ανεβαίνει» και να μειώνει σε 12-11. Με τρεις σερί πόντους του Ιντάλγκο, δύο άσσους και ένα πλασέ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με 16-11, με τον Κουμεντάκη να κερδίζει μπλοκ, για το 17-12. Νέος άσσος του Ιντάλγκο και 18-12, ενώ με μπλοκ άουτ του Στερν το σκορ έφτασε στο 21-15. Το 25-19 και το 1-0 σετ ήρθε μετά από λάθος των φιλοξενούμενων.

Με άσσο του Ιντάλγκο, ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0, στο δεύτερο σετ, ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Τράβιτσα «έγραψε» το 6-2. Με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +5 (12-7), με τον Στερν να κάνει το 20-15, με έξυπνο πόντο. Ο Κουμεντάκης οδήγησε τους πρωταθλητές Ελλάδας σε σετ μπολ (24-18), με μπλοκ άουτ και ο Στερν «καθάρισε» το δεύτερο σετ, με 25-19, για το 2-0.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Στερν ισοφάρισε σε 3-3 και ο Ιντάλγκο σε 6-6, με τον Κουβανό ακραίο να κερδίζει τον έβδομό του άσσο, για το 9-9! Πρώτος χρόνος του Τζούριτς και 13-12 ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρέθηκε πίσω, στη συνέχεια, με τρεις πόντους (14-17, 15-18, 16-29, 17-20). Ο Μίλων έφτασε στο +4 (17-21), ο Τζούριτς μείωσε σε 21-18, με πρώτο χρόνο και ο Κουμεντάκης σε 23-20, με πάιπ, όμως οι Κυπελλούχοι Ευρώπης απώλεσαν το σετ (2-1), με 25-20. Στα μέσα του τρίτου σετ, ο Στερν αποχώρησε με τραυματισμό, δίνοντας τη θέση του στον Ζουπάνη, όμως στο τέταρτο σετ, επέστρεψε.

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 9-8, μετά από άουτ σερβίς του Μίλωνα, με τον Γκουσταβάο να κερδίζει μπλοκ για το +2 (10-8) και τον Τζούριτς να κάνει το +3 (12-9). Εξαιρετικό σερβίς του Τράβιτσα και +4 (14-10) οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έφτασαν στο 19-13, με επίθεση και άσσο του Ζουπάνη! Οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με 23-16, μετά από λάθος των φιλοξενούμενων και με 24-16, με άσσο του Τράβιτσα. Το 25-17 και το τελικό 3-1 σετ του Ολυμπιακού ήρθε, μετά από άουτ επίθεση του Μίλωνα.

Τα σετ (3-1 σε 1.37): 25-18, 25-19, 20-25, 25-17

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-18

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-19

3ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 43 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλου και του Μίλωνα από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 10 (9/21 επ., 1 άσσος), Γκουσταβάο 11 (5/7 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 άσσοι), Τζούριτς 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (8/28 επ., 5 άσσοι, 32% υπ. – 29% άριστες)/ Τζιάβρας (λ., 39% υπ. – 33% άριστες), Ζουπάνη 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (9/33 επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 9 (9/16 επ., 41% υπ. – 32% άριστες), Πολούιαν 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 41% άριστες), Χερ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ) / Αρ. Χανδρινός (λ., 27% υπ. – 20% άριστες), Σουσουρίδης, Νανόπουλος 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες