Ο Ολυμπιακός έχοντας για πρωταγωνιστές τους ψηλούς του κέρδισε σχετικά εύκολα με 79-74 τη Μιλάνο στο ΣΕΦ και μπήκε με το... δεξί στο 2024, μετρώντας πλέον τρεις συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα. Επόμενος αντίπαλος στη «διαβολοβδομάδα» η Μονακό (4/1) στο Φάληρο.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας παρότι προηγήθηκαν με +15 στο κατάμεστο ΣΕΦ, έδειξαν τάσεις… αυτοκτονίας, αλλά τελικά χάρη στους Φαλ, Πίτερς και Ουίλιαμς-Γκος «λύγισαν» τη Μιλάνο και πανηγύρισαν τη 10η νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα με 79-74 και την τρίτη συνεχόμενη τους!

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Φαλ με 12 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ο Πίτερς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ουίλιαμς-Γκος με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Μιλουτίνοφ πρόσθεσε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Τρελαμένοι με Αταμάν και την… κλάψα του Παναθηναϊκού

Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει τρεις σερί νίκες στην Ευρωλίγκα και έχει ρεκόρ 10-8, κάτι που σημαίνει πως έπιασε και πάλι τις ομάδες στην πρώτη εξάδα, ενώ απέχει μία νίκη από την τέταρτη θέση που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό είναι η Μονακό και πάλι στο ΣΕΦ στις 4 Ιανουαρίου στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, με την οποία θα ολοκληρωθεί μία ακόμα «διαβολοβδομάδα».

Λάρι και Μιλουτίνοφ τον έβαλαν μπροστά στο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός με 10 πόντους από Φαλ και Ουόκαπ (2/2 τρίποντα) προηγήθηκε με 10-2 (στο 4′) και έλεγχε από νωρίς το ρυθμό.

Οι Ιταλοί αντέδρασαν και εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση του Ολυμπιακού και ισοφάρισαν σε 16-15 (στο 9′) με επιμέρους 14-6 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Τονούτ (2/2) και ιταλικό προβάδισμα με 19-18!

Στη δεύτερη περίοδο ο Λαρεντζάκης έδωσε πνοή με σκορ και δημιουργία και μαζί με τον Μιλουτίνοφ (9π, 4ριμπ, 4 κερδισμένα φάουλ) έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 31-26 στο 16ο λεπτό, σε ένα ματς αργό και σκληρό που παιζόταν στο ρυθμό των Ιταλών.

Οι Ιταλοί με 5 πόντους του Φλακαντόρι μείωσαν σε 36-33 (στο 19′), όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-35.

Του το γύρισε με τρίποντα από το -15 η Μιλάνο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Φαλ να κυριαρχεί και τη διαφορά για πρώτη φορά να πηγαίνει στο +12 (49-37 στο 24′) μετά από καλάθια των Ουόκαπ και Κάνααν.

Η ερυθρόλευκη άμυνα άρχισε να κάνει… νερά και οι Ιταλοί δεν παρατούσαν το ματς μειώνοντας σε 56-46 στο 27ο λεπτό. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-50, ενώ η διαφορά είχε πάει και στο +15.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πίτερς είχε πάρει για τα καλά… φωτιά με μακρινά σουτ και με 14 πόντους διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα (68-57 στο 33′) του Ολυμπιακού.

Με επιμέρους 7-2 οι Ιταλοί μείωσαν σε 70-64 στο 35ο λεπτό και άγχωσαν τους ερυθρόλευκους, ενώ με ένα ακόμα τρίποντο στο σκορ έγινε 72-67!

Στο 37ο λεπτό η διαφορά έπεσε κι άλλο και πιο συγκεκριμένα στους 2 (74-72) και το ματς έγινε ντέρμπι, αφού ο Ολυμπιακός σταμάτησε να είναι σκληρός στην άμυνα.

Η Μιλάνο ισοφάρισε κιόλας σε 74-74, όμως ο Ουίλιαμς-Γκος με ένα μεγάλο τρίποντο στο 1:44 έκανε το σκορ 77-74, ενώ ο Φαλ με μία ακόμα ασίστ έδωσε έτοιμο καλάθι στον Πίτερς, ο οποίος έδωσε προβάδισμα νίκης με 79-74 στο 1:10!

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήρε την πολύτιμη νίκη με 79-74!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74