Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 11-9 από την Ισπανική Ματαρό, στο Παπαστράτειο, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση του LEN Champions League Women!

Στον πρώτο προημιτελικό του Champions League, η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα με 11-9 από την ισχυρή και φορμαρισμένη Ματαρό στο Παπαστράτειο.

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης, που αγνοούσαν την ήττα από τις 27/2 του 2021 (14-12 από την Σαμπαντέλ), ενώ είχαν να χάσουν πέντε χρόνια στον Πειραιά (17/3/2018, ήττα από την Κίρισι), δεν ξεκίνησαν καλά στο ματς, έχασαν δύο κρίσιμα πέναλτι και «πλήρωσαν» τις σχεδόν διπλάσιες αποβολές τους (10-6).

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Κόντρα στην ισπανική ομάδα, με τις επτά ξένες, τα κορίτσια του Θρύλου δέχθηκαν αρκετά γκολ στα τελειώματα των φάσεων, ενώ δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση στην επίθεση. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» μπορούν να κάνουν την ανατροπή, στη ρεβάνς στις 25/2 στην Ισπανία και να πάρουν την πρόκριση στο Final-4 του Champions League.

Ο αγώνας…

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς δεν ήταν καλό. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, ενώ δεν «μπήκαν» με την απαιτούμενη συγκέντρωση στην άμυνα. Η Ματαρό προηγήθηκε με 2-0, με την Β. Πλευρίτου να μειώνει σε 2-1, με πέναλτι (3:31).

Η Κέζθελι έκανε το 3-1 για τις Ισπανίδες, όμως η Β. Πλευρίτου μείωσε ξανά, σε 3-2, με σουτ από την περιφέρεια (2:14). Ωστόσο, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ισπανική ομάδα μπροστά, με 5-2. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Θρύλος «έσφιξε» την άμυνα του και δεν δέχθηκε κανένα τέρμα από την Ματαρό. Έτσι, με γκολ της Ελευθεριάδου στην κόντρα (3-5, 5:01) και σουτ της Τριχά από την περιφέρεια (3:32), οι πρωταθλήτριες Ευρώπης πλησίασαν σε 5-4, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, με την Β. Πλευρίτου να χάνει μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση, αφού αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι (1:02).

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά και έμεινα ξανά πίσω με τρία τέρματα (4-7). Η Φαν ντε Κρατς έκανε το 8-5 για τις Ισπανίδες, η Τριχά μείωσε σε 8-6 (2:16), όμως ο Θρύλος «έκλεισε» την τρίτη περίοδο πίσω με -3 (6-9).

Στο 7:28 της τέταρτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 9-7, με την Β. Πλευρίτου, όμως η Ματαρό «ανέβηκε» ξανά στο +3 (7-10). Με το πρώτο τέρμα της Ελ. Πλευρίτου στο ματς, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-8, 5:29 για το φινάλε, ενώ με την Β. Πλευρίτου, στην παίκτρια παραπάνω (3:58), πλησίασε ακόμη πιο κοντά, στο 10-9! Τρία λεπτά πριν από τη λήξη του ματς, ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, με την Ελ. Πλευρίτου να αστοχεί σε πέναλτι και στη συνέχεια, να έρχεται ήττα με 11-9 από την ισχυρή ισπανική Ματαρό.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 2-0, 2-4, 3-2

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Αβένιο (π/π, 7:26), 0-2 Αβένιο (κόντρα, 5:11), 1-2 Β. Πλευρίτου (πέναλτι, 3:31), 1-3 Κέζθελι (περιφέρεια, 3:02), 2-3 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:14), 2-4 Φαν ντε Κρατς (περιφέρεια, 0:39), 2-5 Φαν ντε Κρατς (κόντρα, 0:12)

2ο οκτάλεπτο: 3-5 Ελευθεριάδου (κόντρα, 5:01), 4-5 Τριχά (περιφέρεια, 3:32)

3ο οκτάλεπτο: 4-6 Μορέλ (π/π, 7:22), 4-7 Σέβενιτς (φουνταριστό, 6:37), 5-7 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:15), 5-8 Φαν ντε Κρατς (περιφέρεια, 4:28), 6-8 Τριχά (περιφέρεια, 2:16), 6-9 Κέζθελι (φουνταριστό, 2:01)

4ο οκτάλεπτο: 7-9 Β. Πλευρίτου (δύο μέτρα, 7:28), 7-10 Καμπράι (περιφέρεια, 6:49), 8-10 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:29), 9-10 Β. Πλευρίτου (π/π, 3:58), 9-11 Μορέλ (π/π, 0:46)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 2, Ξενάκη, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 4, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Ματαρό (Ντάνι Μπαγιάρτ): Σάντσες, Μορέλ 2, Φαν ντε Κρατς 3, Γκουάλ, Σέβενιτς 1, Κέζθελι 2, Καμπράι 1, Νόγκε, Αβένιο 2, Μπερτράν, Γκούρι, Κλαβερία, Καρμόνα