Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την αγγλική Γουέστ Χαμ για την τρίτη αγωνιστική του Europa League και κατάφερε να επικρατήσει με 2-1.

Ο Ολυμπιακός έκανε μία πολύ μεγάλη εμφάνιση κόντρα στη Γουέστ Χαμ και κατάφερε να πάρει τη νίκη. Μία νίκη με 2-1, με την ομάδα να φτάνει τους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο του Europa League.

Είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από τα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς. Αυτός είναι και ο λόγος που κέρδισε κόρνερ, πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό παιχνιδιού. Ο Θρύλος ήθελε από νωρίς να κάνει… κουμάντο και να μπορέσει να βρει κάποιο γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΆΣΤΟΝ ΒΙΛΑ Live Streaming

Η πρώτη καλή ευκαιρία, ήταν με τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο, ο οποίος στο 8′ προσπάθησε να σκοράρει, όμως το σουτ του με το δεξί, κατέληξε πάνω στον Αρεολά. Όσο περνούσε η ώρα, ο Ολυμπιακός, εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή.

Η τριάδα με Μαντί, Αλεξανδρόπουλο και Έσε, είχε δουλέψει πολύ σωστά. Αυτοί δίνανε και χώρους στους Ορτέγκα και Ροντινέι. Οι οποίοι με τις βοήθειες των Φορτούνη και Ποντένσε. Είχαν κάποιες ωραίες επιθετικές ενέργειες.

Είχε έρθει όμως η ώρα του… μεγάλου γκολ. Μετά από μία φανταστική ενέργεια, ο Φορτούνης έδειξε την αξία του και στην ομάδα της Premier League. Μία φανταστική σουτάρα εκτός περιοχής. Ήταν αρκετή για να ανοίξει η ομάδα το σκορ στο 33′.

Αυτό δεν ήταν όμως… αρκετό για τον Θρύλο. Η ομάδα, όχι απλά κράτησε το προβάδισμά της. Αλλά κατάφερε να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση. Μετά από σέντρα-σουτ του Ροντινέι, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Ο Θρύλος είχε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 45′.

Αυτός είναι ο Ολυμπιακός που ξέρουμε – Τρομερός κόντρα στη Γουέστ Χαμ

Ένα τέλειο ημίχρονο. Προφανώς, άπαντες αξίζουν τα εύσημα. Αλλά ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ είχε στήσει εξαιρετικά τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γουέστ Χαμ ξεκίνησε με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία, με μοιραίο τον Ντάνι Ινγκς. Στο 55′ ο Θρύλος, θα μπορούσε να κάνει τρία τα τέρματά του. Ωστόσο μετά από γύρισμα του Ποντένσε στη μεγάλη περιοχή. Δεν υπήρξε κάποιος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Τα επόμενα δέκα λεπτά δεν είχε γίνει κάποια μεγάλη φάση. Ο Ολυμπιακός στο 66′ προσπάθησε να απειλήσει με τον Αλεξανδρόπουλος, όμως το σουτ του κόντραρε πάνω σε αμυντικό.

Ο Σωτήρης που ήταν κάτι παραπάνω από φανταστικός, έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 71′. Έριξε έναν «κεραυνό» εκτός περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα μέτρα άουτ.

Ο Θρύλος στο 74′ πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Ροντινέι, να αποχωρεί και τον Κίνι να περνάει στη θέση του.

Ο Αλεξανδρόπουλος που είχε… μεταμορφωθεί επιθετικά, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 79′, με τον Αρεολά να αποκρούει στην κλειστή του γωνία. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Τζάκσον Πορόζο ήταν αυτός που για λίγο δεν έστειλε την μπάλα μέσα.

Εκεί που ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει το ματς, δέχθηκε γκολ από τον Πακετά στο 87′. Οι Λονδρέζοι προσπάθησαν να πιέσουν, όμως ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια. Με καταπληκτική άμυνα τα τελευταία λεπτά, πανηγύρισε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Πορόζο, Ορτέγκα, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος, Έσε, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Κέρερ, Μαυροπάνος, Ογκμπόνα, Έμερσον, Γουόρντ-Πράους, Σούτσεκ, Φορνάλς, Κούντους, Μπενραχμά, Ινγκς.