Η ομάδα πόλο αντρών του Θρύλου επικράτησε της Φερεντσβάρος στο Παπαστράτειο με 10-8 και έκανε καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ!

Ο Θρύλος νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του LEN Champions League, την ανάγκασε στην πρώτη της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις τη φετινή σεζόν και ανέβηκε στην κορυφή μαζί με τους Ούγγρους!

Το ματς:

LIVE Streaming: Μπαρτσελονέτα – Ολυμπιακός

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήταν για τη Φερεντσβάρος. Ένα λάθος του Ολυμπιακού έφερε φάτσα με το τέρμα τον Γιάνσικ που δεν λάθεψε και έκανε το 1-0. Η απάντηση του Θρύλου ήρθε με τον Γενηδουνιά να πιάνει ένα εντυπωσιακό σουτ και να ισοφαρίζει σε 1-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου οκταλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Θρύλος πήρε το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βάμος, αλλά οι Ούγγροι ισοφάρισαν σε 2-2 με γκολ του Μάντιτς. Εκεί όμως οι Πειραιώτες έκαναν ένα εντυπωσιακό 3-0 σερί με δύο γκολ του Γκίλα και ένα ακόμα από τον Βάμος, κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 5-2.

Η Φερεντσβάρος ξεκίνησε επιθετικά στην τρίτη περίοδο και σκόραρε δύο γρήγορα γκολ με τους Βάργκα και Μάντιτς, μειώνοντας σε 5-4. Όμως ο Θρύλος δεν επηρεάστηκε και απάντησε με ισάριθμα τέρματα των Δήμου και Παπαναστασίου για το 7-4. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 8-5.

Η Φερεντσβάρος μείωσε σε 8-6 με τον Αργυρόπουλο στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου. Ο Ολυμπιακό όμως βρήκε λύσεις με τους Νικολαΐδη και Γκίλα, έκανε το 10-6 και κάλυψε ακόμα και τη διαφορά του πρώτου ματς, αλλά οι Ούγγροι… περιόρισαν τη ζημιά με γκολ των Ντι Σόμα και Φέκετε για το τελικό 10-8.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-1, 3-3, 2-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Γκίλλας 3, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου 1, Νικολαϊδης 1, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς

Φερεντσβάρος (Μπάλαζ Νιέκι): Ζάκονι, Μάντιτς 2, Πολ 1, Μερκούλοφ, Αργυρόπουλος 1, Ντι Σόμα 1, Φεκέτε 1, Βίγκβαρι, Νέμετ, Βάργκα 1, Γιάνσικ 1, Νάγκι, Βόγκελ