Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο «Μετς» στο πλαίσιο της 17ς αγωνιστικής της Volley League και ηττήθηκε με 3-1 σετ.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν στο «Μετς» ενόψει της 17ης αγωνiστικής της Volley League, με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη με 3-1 στο βόλεϊ και το πλεονέκτημα έδρας. Κομβικό σημείο η ανατροπή από το 13-19 στο 4ο σετ.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός Βόλεϊ

Οι γηπεδούχοι πήραν τον άσσο συνέχισαν δυναμικά με σερί 5-0. Ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση και πήρε το πρώτο τρίποντο στη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σχεδόν στον πόντο με τα σέρβις του Ιντάλγκο, ενώ ο Παναθηναϊκός έφτασε πρώτος τους 10 πόντους στο +4 από τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι δεν έπαιξαν τόσο καλή άμυνα στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να πάρει τη νίκη του πρώτου σετ με διαφορά (25-19).

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 και πάλι με τον Βουλκίδη και ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος, αφού γρήγορα μετά το 3-0 ισοφάρισε τους «πράσινους» με 4-4. ο παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό και ο Ολυμπιακός έγινε πιο ανταγωνιστικός με το σκορ να πηγαίνει συνεχώς πόντο-πόντο. Oι Πειραιώτες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς στο 2ο σετ στο συν 2, γράφοντας 9-7. Oι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν για λίγο τη διαφορά μέχρι που ισοφάρισε ο Κόβαρ και το ματς συνέχισε να έχει θέαμα και να εξελίσσεται σε ντέρμπι με το σκορ να βρίσκεται  στον πόντο.

Το δεύτερο σετ έκλεισε με τον Ολυμπιακό να «πατάει» καλύτερα αμυντικά αυτή τη φορά και να κάνει το 1-1 κερδίζοντας με 25-23 το σετ , παίρνοντας ελπίδα για τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε…

Στο 3ο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν τον άσσο με τον Ιντάλγκο, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα και προπορεύτηκαν και πάλι στο 3ο σετ. O Ολυμπιακός έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Ανδρεόπουλου λίγο πριν το τέλος του 3ο σετ, αφού έβγαλε ανταγωνιστικότητα ξανά και ισοφάρισε με 21-21 και έπειτα πέρασε μπροστά με 23-22,  Σε ένα άκρως θεαματικό και ανατρεπτικό τρίτο σετ, τελικά οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με 26-24.

Οι Πειραιώτες πήραν τον άσσο στο 4ο σετ μετά από χαμένο σέρβις του Βουλκίδη. Ο Παναθηναϊκός έμεινε αρκετά πίσω κολλημένος στο 2 και οι φιλοξενούμενοι έπιασαν το +5  στη συνέχεια αύξαναν και άλλο τη διαφορά. Κάποια λάθη άφησαν τους «πράσινους» πίσω στο σκορ, αλλά έκαναν την ανατροπή με τον Ερναντέζ και ισοφάρισαν στο 19-19, έπειτα έβγαλαν συγκέντρωση και πήραν τη νίκη με ανατροπή σε 25-23, κάνοντας το 3-1 και κερδίζοντας παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας