Οι Έφηβοι επικράτησαν εύκολα του Πανιωνίου με 3-0 σετ.

Με αρκετά καλό βόλεϊ οι Έφηβοι του Ολυμπιακού επικράτησαν με 3-0 σετ επί του Πανιωνίου, το πρωί της Κυριακής (16/10) στο «Μελίνα Μερκούρη» για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΠΕΔΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι», μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Πετρούπολης στην πρεμιέρα, πέτυχαν το «δύο στα δύο» και πηγαίνουν στο πρώτο ντέρμπι του ομίλου με τον Μίλωνα (23/10) χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Ολυμπιονίκη, Αλέξανδρου Νικολαΐδη.

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Ο αγώνας…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους πρώτους 6 πόντους (3-3), ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός, με επιθέσεις από Σαπουτζή και Άγγελο Καζάζη, έτρεξε σερί 6-0 για το 9-3. Οι τρεις συνεχόμενοι άσσοι του Μιχάλη Καζάζη έφεραν το +10 (14-4) και λίγο αργότερα ο Άγγελος Καζάζης με ωραία επίθεση έφερε το 23-14. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε τους επόμενους 4 πόντους (23-18), όμως ο Στράτος με έξυπνο πέρασμα από τη θέση του πασαδόρου και ο Σαββίδης με ωραίο πλασέ, διαμόρφωσαν το τελικό 25-18, δίνοντας «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στα σετ.

Πανομοιότυπο ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, με τον Πανιώνιο να παίρνει ισχνό προβάδισμα (2-3) και τον Ολυμπιακό να «τρέχει» μέχρι το 8-3 χάρη σε τρεις άσσους του Σαπουτζή. Οι Πειραιώτες υπερασπίστηκαν με ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα και εφτασαν, πρώτα σε νταμπλ σκορ (14-7) και στη συνέχεια σε διψήφια διαφορά (20-7) έπειτα από ωραία σερβίς (2 άσσοι) του Άγγελου Καζάζη. Το μπλοκ του Σαπουτζή και ο άσσος του Στράτου, διαμόρφωσαν το τελικό 25-9 και παράλληλα το 2-0 στα σετ.

Και στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, φτάνοντας μέχρι το 3-6. Όμως και πάλι ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση και με σερί 7-0, πέρασε μπροστά με 10-6. Ο άσσος του Σαββίδη έφερε το 15-7.

Ο Πανιώνιος κατάφερε προσωρινά να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ και να μειώσει την διαφορά στο -3 (19-16), όμως ο Άγγελος Καζάζης, πρώτα με κερδισμένο μπλοκ άουτ και στη συνέχεια με ωραίο άσσο, επανέφερε τους Πειραιώτες στο +5 και το 22-17. Τελικά ο Σαπουτζής ήταν αυτός που λίγο αργότερα «σφράγισε» τη νίκη για τον Ολυμπιακό με ωραία επίθεση, διαμορφώνοντας το τελικό 25-19 και το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 65’. 25-18 , 25-9, 25-19

1ο σετ: 8-3, 16-5, 21-13, 25-18
2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-8, 25-9
3ο σετ: 8-6, 16-8, 21-17, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αντώνης Βουρδέρης) Βεζύρης, Χατζηκλημανόγλου, Καζάζης Α., Σαββίδης, Σαπουτζής, Καζάζης Μ., Στράτος, Μαρούσης, Χασμπαλά, Μπαρμπαγιάννης