Ο Ολυμπιακός δε κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας χάντμπολ ανδρών εξαιτίας των «διαιτητικών οργίων» υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός δε κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας χάντμπολ ανδρών εξαιτίας των «διαιτητικών οργίων» υπέρ της ΑΕΚ η οποία πέρασε στα προημιτελικά (θα αντιμετωπίσει τη Δράμα) μετά τη νίκη της με σκορ 25-28 (23-23 η κανονική διάρκεια του αγώνα) στη σημερινή νοκ άουτ αναμέτρηση των δύο ομάδων στο κλειστό της Ηλιούπολης για τους 16 της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι πρέπει να έχουν (και δικαιολογημένα) έντονα παράπονα από τους ρέφερι καθώς σε καθοριστικές στιγμές ευνόησαν τον “δικέφαλο” με την ανύπαρκτη κόκκινη κάρτα που έδειξαν στον Πασιά και με την λανθασμένη υπόδειξη για ανάκτηση μπάλας στον Σλίσκοβιτς.

Live Streaming: Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Αραμπατζή (0-1), ωστόσο ο Ολυμπιακός το ανέτρεψε με τέρματα των Σάββα, Μοντόρο και Βίντα (3-1) και αύξησε τη διαφορά στα 3 γκολ με τους Σλίσκοβιτς και Μοντόρο (5-2) αφότου είχε αρχικά μειώσει η ΑΕΚ με τον Γιόνσον στο 7′ (3-2). Ο Αραμπατζής ήταν αυτός που προσπαθούσε να κρατήσει την “Ένωση” μέσα στο ματς όπου ο Θρύλος ήταν σαφώς καλύτερος καθόλη τη διάρκειά του (6-4 στο 13′) μέχρις ότου ισοφαρίσει ο Λιάπης σε 8-8 στο 22′. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με τον Σάββα με 9-8, ωστόσο ο “δικέφαλος” ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση με δύο γκολ του Μίλερ (9-10) αλλά εν τέλει το προβάδισμα στο πρώτο μέρος του ντέρμπι του είχαν οι Πειραιώτες (11-10) με τέρματα που σημείωσαν οι Σάββας και Κοτανίδης). Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι πήραν κεφάλι στο σκορ με πέναλντι του Μαντάλινιτς (14-15) στο 37′ και ο σύλλογος του Πειραιά ισοφάρισε με τον Τζίμπουλα. Μαντάλινιτς και Τικ έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα τους (15-17) στο 42′, με τον Θρύλο να περνάει μπροστά στο 50′ με 19-18 (είχε βρεθεί να κυνηγάει με 16-18 από το γκολ του Γιόνσον). Οι Τικ και Παπαδιονυσίου γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση (19-20) και η κανονική διάρκεια έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 23-23 έπειτα από τις σωτήριες επεμβάσεις του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Τέπερ, στο πέναλντι του Σλίσκοβιτς στο 59’37” και στο τετ α τετ του Τζίμπουλα στο 59’59”. Στη παράταση ο Σλίσκοβιτς έδωσε το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με 24-23, όμως ο Αραμπατζής ισοφάρισε και στο β’ μέρος της η “Ένωση” με 3 γκολ του Μίλερ έγραψε το 25-28 και πήρε τη πολυπόθητη πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-9, 11-10 (ημ.), 14-14, 15-16, 16-17, 19-18, 21-21, 23-23.

Η παράταση: 2-2, 0-3.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 7, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8.

AEK (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τικ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιούπολος, Tόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Κόκκινες: 58’ Λιάπης, 61:48 Πασσιάς, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 3/7-2/2

Νίκος Γραμματικός: «Ηταν ένα ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση, όπως όλοι είδαμε. Τελικά, αυτή η διακοπή των 40-45 ημερών, λόγω της Εθνικής ομάδας, μας έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό. Προσπαθούμε να επαναφέρουμε τον εαυτό μας όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών, παρά τα λάθη που κάναμε, το παλέψαμε. Είχαμε τη δυνατότητα, ακόμα κι έτσι, να πάρουμε τη νίκη. Δεν έγινε αυτό, πήγαμε στην παράταση, χάσαμε. Συνεχίζουμε, πιο σκληρά τώρα, με μεγαλύτερη ένταση και περισσότερη προπόνηση και επικεντρωνόμαστε στους δύο μεγάλους στόχους, οι οποίοι είναι μια καλή πορεία στην Ευρώπη και φυσικά, το πρωτάθλημα. Ευχαριστώ τον κόσμο μας, που ήταν δίπλα μας, δυστυχώς τον απογοητεύσαμε και θέλουμε σύντομα να του δώσουμε χαρά».