Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Χολαργό στην πρεμιέρα της Basket League και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 88-78.

Ρεπορτάζ από το ΣΕΦ του Ηλία Κυριαζή

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα της πρεμιέρας για το νέο πρωτάθλημα της Basket League, με αντίπαλο τον Χολαργό  και από νωρίς πήρε το προβάδισμα. Καταλυτικός ήταν ο ρόλος του Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο οποίος είχε σημειώσει ήδη 10 πόντους στα μέσα της πρώτης περιόδου. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με +5 (27-22) για την ομάδα μας και η συνέχεια ήταν παρόμοια.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και τελικά προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (58-36).  Ο Χολαργός αποδείχθηκε πολύ σκληρός τελικά και στην τρίτη περίοδο καρδιοχτύπησε τον Ολυμπιακό σημαντικά. Η διαφορά έπεσε ακόμα και στους 6 πόντους (70-64).

Ωστόσο, η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα στη τελευταία περίοδο του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοβ κατάφερε να κερδίσει με 88-78. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με 24 πόντους, ενώ πολύ θετικοί ήταν και οι Γουίλιαμς-Γκος (15) και Άξελ Τουπάν (12).