Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει εναντίον της Μπαρτσελόνα στον τρίτο αγώνα στο "Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας", υποχωρώντας με 80-82.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει εναντίον της Μπαρτσελόνα στον τρίτο αγώνα στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας”, υποχωρώντας με 80-82 και μένοντας πίσω με 1-2 στη σειρά.

Η ήττα αυτή έθεσε την ομάδα του Πειραιά με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Πρίγκιπας της Σαουδικής Αραβίας επισκέφτηκε το ΣΕΦ!

Ο Θρύλος προσήλθε στο παιχνίδι με συγκεκριμένους στόχους, επιθυμώντας να πιέσει τους “Μπλαουγκράνα” κοντά στο καλάθι.

Αν και ο Μουσταφά Φαλ και ο Άλεκ Πίτερς αντιμετώπιζαν προβλήματα, οι “ερυθρόλευκοι” βασίστηκαν στη βαθιά τους ποιότητα στους ψηλούς, με τους Φίλιπ Πετρούσεβ και Μόουζες Ράιτ να ξεχωρίζουν.

Παρόλο που ο δαφνοστεφανωμένος έφηβος προσαρμόστηκε στην τακτική του αντιπάλου από το τρίτο ματς, φαινόταν να μην ακολουθεί τον κανονικό του ρυθμό στην επίθεση.

Συγκεκριμένα, παρατηρήθηκε η απουσία του Αϊζάια Κάναν στα σουτ, καθώς και η αδυναμία του Άλεκ Πίτερς και του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να βρούνε στόχο στις προσπάθειές τους.

Αν και η ομάδα του λιμανιού κατάφερε να εξουδετερώσει ορισμένες τακτικές των “Καταλανών”, μία στιγμιαία ανεπάρκεια στο τέλος του αγώνα τους επέτρεψε να επανέλθουν και να ισοφαρίσουν, οδηγώντας τον στην παράταση.

Παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού, οι βολές του Τζαμπάρι Πάρκερ και μερικές μικρές λεπτομέρειες οδήγησαν στην ήττα του συλλόγου, πράγμα που του απώλεσε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στη σειρά.

Η απουσία του Κώστα Παπανικολάου ήταν αισθητή, και ο Θρύλος πρέπει να προσπαθήσει να αντιμετωπίσει την κρίσιμη αυτή κατάσταση στη τέταρτη αναμέτρηση.