Το πρώτο αγωνιστικό διήμερο του φετινού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Α1 Ανδρών, ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Κλειστό «Κουκούλι» της Πάτρας.

Οι Πειραιώτες μετά τις δυο νίκες του Σαββάτου κόντρα σε ΕΑ Βόχας και ΑΟ Πεύκης, γνώρισαν την ήττα με 4-2 σετ από την ΑΕΚ και πλέον θα κυνηγήσουν να ανατρέψουν την κατάσταση στην κορυφή, όπου θα χρειαστούν νίκη με 4-0, 4-1, ή 4-2 (και διαφορά σετ) στο ντέρμπι του β’ γύρου.

Από κει και πέρα, η αναμέτρηση με την ΑΕΚ, κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Ολυμπιακό να χάνει σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί τόσο στο 1ο όσο και στο 5ο σετ , με τον Ένιο Μέντες. Ο Πορτογάλος αθλητής αν και προηγήθηκε με 2-0 στο 1ο σετ, το έχασε με 3-2 από τον Λαγογιάννη.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Παράλληλα στο 5ο σετ είχε δυο φορές την δυνατότητα να πάρει τα σετ κόντρα στον Ομπέσλο, καθώς προηγήθηκε με 10-8 αλλά τα σετ μπολ πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Εκεί διαμορφώθηκε το 3-2 στα σετ, υπέρ της ΑΕΚ ενώ στο 6ο σετ, ο Τάσος Ρηνιώτης παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Κοσίμπα, ισοφάρισε σε  2-2, όμως η σπουδαία ανατροπή από τον αρχηγό του Ολυμπιακού, που θα διαμόρφωνε το 3-3 στα σετ και θα έστελνε το ματς να κριθεί στο διπλό, δεν ολοκληρώθηκε.