Τη Κυριακή 19/9 η Μπασάκσεχιρ υποδέχθηκε τη Φενέρ, επικρατώντας με 2-0 έσπασε το αήττητο της ομάδας του Πέλκα.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν το μεγάλο φαβορί στην αναμέτρηση της με την Μπασάκσεχιρ εκτός έδρας, με τη «Μπασάκ» να προέρχεται από 4 διαδοχικές ήττες.

Τα πράγματα δε πήγαν όπως τα περίμενε η «παρέα» του Πέλκα, και δεχόμενη γκολ στις 2 μοναδικές φάσεις που βρήκαν εστία οδηγήθηκε στην ήττα με 2-0.

Τα τέρματα σκόραραν οι Οκάκα στο 16′ από πάσα πάρε-βάλε του Βίστσα ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκουλμπράντσεν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται στην 6η θέση του Τουρκικού Πρωταθλήματος μετά από 5 αγωνιστικές, έχοντας μαζέψει 10 βαθμούς.

Φενέρμπαχτσε: Μπαγιντίρ, Αζίζ, Κιμ, Σάλαϊ, Οσάγι-Σάμουελ (46’ Βαλένσια), Μέγιερ (75’ Γιαντάς), Λουίς Γκουστάβο, Καντίογλου, Γκουμουσκάγια (63’ Νόβακ), Πέλκας (46’ Ρόσι), Μπερίσα (63’ Εζίλ).