Οι «ερυθρόλευκοι» σάρωσαν τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς τον διέλυσαν με 4-0 μέσα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 15η αγωνιστική της Super League. Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον Αστέρα Τρίπολης για την μεσοβδόμαδη 15η αγωνιστική της Super League στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν περίπατο κόντρα στους Αρκάδες και να τους σαρώνουν με 4-0.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της Σούπερ Λιγκ 1!

Ο Πέδρο Μαρτίνς, που παράταξε τον Ολυμπιακό με σχηματισμό 4-2-3-1, άρχισε τον Σα κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τετράδα της άμυνας επέλεξε τους Χολέμπας, Σεμέδο, Μπα και Ραφίνια. Στον άξονα παρατάχθηκαν οι Καμαρά και Εμβιλά. Όσον αφορά την επιθετική γραμμή, ο Πορτογάλος τεχνικός έβαλε τους Μασούρα και Μπρούμα στα άκρα, τον Βαλμπουενά ως «δεκάρι» και τον Ελ Αραμπί ως αιχμή του δόρατος στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά, ο Μίλαν Ράσταβατς «κατέβασε» τον Αστέρα σε σχηματισμό 4-2-3-1. Στην εστία έκατσε ο Παπαδόπουλος, ενώ την αμυντική γραμμή συμπλήρωσαν οι Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο και Τασουλή. Στον άξονα βρέθηκαν οι Βαλιέντε και Μπελόκ, ενώ οι Σίτο και Τιλίκα θα βρεθούν στις πτέρυγες. Ο Κρέσπι επιλέχθηκε ως «δεκάρι» με τον Φερνάντεθ στην κορυφή.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης για τις δύο ομάδες, με την πρώτη τελική στο ματς να καταγράφεται στο 12′ από τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας έβγαλε τη σέντρα για τον Ελ Αραμπί, ο Μαροκινός φορ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα, καθώς ήταν αδύναμη. Στο 18′, οι Αρκάδες απείλησαν από στατική φάση, με τον Φερνάνεθ να στέλνει τη μπάλα άουτ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στα επόμενα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία ανούσια κατοχή της μπάλας, ωστόσο μετά το μισάωρο ο ρυθμός ανέβηκε. Στο 35′, ο Εμβιλά πέρασε εξαιρετική κάθετη για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος σούταρε, αλλά είδε τον Τασουλή να βάζει καίρια την κόντρα, διώχνοντας σε κόρνερ. Αυτό το εκτέλεσε ο Βαλμπουενά και ο Σεμέδο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιφτσή για το 0-1. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μπρούμα κάνει συρτό σουτ, αλλά ο Καστάνιο βάζει την κόντρα και η μπάλα φεύγει κόρνερ. Ο Βαλμπουενά ανέλαβε ξανά την εκτέλεση και ο Καμαρά με εντυπωσιακό σουτ στη κίνηση διαμόρφωσε το 0-2 για τον Ολυμπιακό στη Τρίπολη.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Βαλμπουενά σέντραρε για τον Μασούρα, εκείνος έκανε το γυριστό, η μπάλα κόντραρε στον Μπελόκ, του στρώθηκε ξανά για να σουτάρει πάνω στον Τσιφτσή. Τα πρώτα 45 λεπτά ολοκληρώθηκαν με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να έχει «καθαρίσει» μέσα σε πέντε λεπτά το ματς.

Με ένα σουτ του Ριέρα, το οποίο πέρασε άουτ, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στη Τρίπολη. Ο Αστέρας ήταν πιο επιθετικός και είχε τις ευκαιρίες του, δίχως ωστόσο αυτές να είναι κλασικές. Στο 56′, ο Αλί Μπαμπά πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ που δοκίμασε πέρασε πολύ ψηλά. Δύο λεπτά μετά, ο Τασουλής σε μία σέντρα-σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σα. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να διαχειριστούν το ματς και να παίξουν συντηρητικά, λόγω της δύσκολης συνέχειας που έρχεται.

Στο 74′, ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, με τον Σισέ να βγαίνει στη πλάτη της άμυνας του Αστέρα, αλλά να κάνει κακή προβολή και να στέλνει τη μπάλα ψηλά. Στο 78′, ο Ελ Αραμπί σκόραρε μετά από πάσα του Ραντέλοβιτς, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ. Τρία λεπτά μετά, ο Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ άφησε… άγαλμα τον Τσιφτσή για το 0-3, χωρίς να το πανηγυρίσει.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το πόδι στο… γκάζι στα τελευταία λεπτά, με τον Μπρούμα να προειδοποιεί στο 83′ τον Τσιφτσή, ο οποίος έπεσε και απομάκρυνε το συρτό σουτ του Πορτογάλου εξτρέμ. Στο 86′, όμως ο Μπρούμα βρήκε δίχτυα με ωραίο πλάσε, αφότου υποδέχτηκε την ωραία κάθετη πάσα του Καμαρά. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός πέρασε εμφατικά (0-4) από την Τρίπολη.

• Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
  • Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακυνθού), Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
  • 4ος: Γρατσάνης (Τρικάλων)
  • VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
  • AVAR: Καλαμπόκης (Αιτ/νιας)

AΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (28′ Τσιφτσής), Κώτσιρας, Σουάρες, Καστάνιο, Τασουλής, Βαλιέντε (70′ Καπίγια), Μπελόκ, Τιλίκα, Λουίς Φερνάντεθ (76′ Τζίμας), Σίτο (46′ Αλί Μπαμπά), Κρέσπι (46′ Ριέρα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο (59′ Σισέ), Μπα, Χολέμπας (85′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (59′ Βαλμπουενά), Μπρούμα, Μασούρας (76′ Ραντζέλοβιτς), Ελ  Αραμπί (85′ Σουντανί).