Ευχαριστημένος από την εμφάνιση, αλλά όχι από το αποτέλεσμα εμφανίστηκε ο Κάρλος Κορμπεράν μετά το 0-0 του Ολυμπιακού κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του απώλεια βαθμών για φέτος καθώς έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Για τις φάσεις που δικαίως φωνάζει ο Ολυμπιακός με τα πέναλτι στο 82’ και στο 87’, μίλησε ο Κάρλος Κορμπεράν στη συνέντευξη Τύπου, τονίζοντας πως δεν ήταν δίκαιο για τον Ολυμπιακό.

Δεν το χωνεύει ο Τζέκο με τίποτα: «Αν είσαι τυχερός…»

Στάθηκε, όμως, και στο ότι ο Ολυμπιακός δημιούργησε φάσεις, αλλά δεν είχε αποτελεσματικότητα…

Αναλυτικά όσα είπε:

«Σήμερα πραγματικά ο διαιτητής δεν άφηνε το παιχνίδι, θα μπορούσε να είχε μία καλύτερη ροή και δεν το άφηνε ο διαιτητής να συνεχιστεί.

Αυτό που έπρεπε να κάνουμε εμείς που ήταν στο χέρι μας, το κάναμε, δηλαδή να δημιουργήσουμε ευκαιρία και να είμαστε οργανωτικοί και επιθετικοί στο παιχνίδι. Στη συνέχεια αυτό που μας έλειπε είναι να μετατρέψουμε αυτές τις φάσεις σε γκολ και αν το κάναμε θα μιλάγαμε για τελείως διαφορετικό παιχνίδι.

Επίσης, υπάρχουν κάποιες φάσεις που πρέπει να τις ξαναδούμε, γιατί κάποια πράγματα δεν κρίθηκαν δίκαια για τον Ολυμπιακό, κάποια πράγματα που έγιναν μέσα στη μικρή περιοχή.

Για να μιλήσουμε, όμως, μόνο για αυτό που εξαρτάται από εμάς, έχουμε επιτεθεί καλά, έχουμε δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως, δεν ήμασταν εύστοχοι στο να βάλουμε γκολ στις φάσεις που κάναμε.

Ο Ολυμπιακός είναι μία ομάδα που πηγαίνει πάντα για τη νίκη και όταν δεν το καταφέρνει, πληγώνεται. Όμως, ο πόνος αυτός που νιώθουμε τώρα, μόνο καλύτερους μπορεί να μας κάνει», ανέφερε μεταξύ άλλων ο Ισπανός προπονητής.

Σε ερώτηση αν θα άλλαζε κάτι στην ομάδα του σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε και αν υπήρξε κούραση στους παίκτες του από τον αγώνα με τον Απόλλωνα Λεμεσού, απάντησε: «Όχι δε νομίζω γιατί κάναμε καλή ανάλυση πριν τον αγώνα και γνωρίζαμε και την κατάσταση των ποδοσφαιριστών μας. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε πως η ομάδα ήταν καλύτερη γιατί είχαμε διαβάσει καλύτερα το παιχνίδι και ήμασταν πιο δραστήριοι και δημιουργικοί, χωρίς να έχουμε κάνει στην αρχή του ημιχρόνου πολλές αλλαγές. Είδαμε τον Όλεγκ να τρέχει ασταμάτητα από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, όπως και ο Ελ Αραμπί έτρεχε χωρίς ίχνος κούρασης. Αυτό το οποίο μας έλειπε ήταν η ταχύτητα στην μπάλα, κάτι το οποίο το καταφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό οφείλεται στο ότι διαβάσαμε στη συνέχεια καλύτερα το παιχνίδι».