Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες, ειδικά στο δεύτερο μέρος επί του Αστέρα Τρίπολης, όμως οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League 2022-23.

Ο Ολυμπιακός έκλεινε το πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής για τη Super League, με την επίσκεψή του στην Τρίπολη. Αντίπαλος, ο Αστέρας σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Οι Πειραιώτες, μετά την μεγάλη πρόκριση στους ομίλους του Europa League, έπρεπε να επιστρέψουν στην… πραγματικότητα και τις εγχώριες υποχρεώσεις. Στόχος φυσικά όπως πάντα, το θετικό αποτέλεσμα και το «2×2» μετά την άνετη επικράτηση στον ΝΑΟ επί του ΠΑΣ Γιάννινα, την προηγούμενη Κυριακή.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Προκλητικοί ορισμοί στο Ολυμπιακός – Λαμία

Ο Ηρακλής Μεταξάς παρέταξε την ομάδα του με ένα 4-4-2. Στην εστία αναμενόμενα κάθισε ο Παπαδόπουλος με τους Καρμόνα και Άλβαρες να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας και τους Ατιένζα – Καστάνιο να αποτελούν το δίδυμο των στόπερ. Μπροστά τους στον άξονα είδαμε τους Στάνκο και Μουνάφο, ενώ οι Γκαρντάφσκι – Μπερτόλιο βρέθηκαν στα «φτερά» των Αρκάδων. Ως φορ είδαμε τους Τιλίκα και Μπαράλες.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τσιφτσής, Τασουλής, Αντζουλάς, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Ιγκλέσιας, Ριέρα, Μπαρτόλο, Μπενίτο

Για τους πρωταθλητές Ελλάδος του Κάρλος Κορμπεράν, ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με ένα 4-2-3-1. Στην εστία δεν μετακινήθηκε ο Τόμας Βατσλίκ, αλλά ούτε και στην άμυνα είχαμε κάποια αλλαγή, με τους Άβιλα, Μπα, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ να την απαρτίζουν. Στον άξονα ο Γάλλος Εμβιλά ήταν δίπλα με τον Νοτιοκορεάτη Ίνμπομ Χουάνγκ και τον Ζινκερνάγκελ να βρίσκεται πίσω από τον φορ, ως «δεκάρι». Στα φτερά της επίθεσης είδαμε τους Μασούρα και Ραντζέλοβιτς, ενώ ο Ελ Αραμπί ήταν ο φορ για τον Θρύλο.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τζολάκης, Μπουχαλάκης, Κούντε, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Ουί-Τζο Χουάνγκ, Βαλμπουενά, Μανωλάς, Ροντρίγκες.

Ολυμπιακός | Φλύαρος, παρολίγον σκόρερ στο 45′ ο Ελ Αραμπί!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διατηρήσουν την κατοχή από τα πρώτα λεπτά του ματς στην Αρκαδία. Όπως περιμέναμε, η βροχόπτωση έκανε την εμφάνισή της, με τις συνθήκες να παίζουν το ρόλο τους. Μόλις στο 3’ η ομάδα του Μεταξά έκανε το πρώτο σουτ εντός περιοχής, με τον Άλβαρες να κάνει το γύρισμα και ο Μπαράλες να κάνει το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας του Βατσλίκ. Αρκετά νωρίς όμως υπήρχε ένα πρόβλημα τραυματισμού, με τον Μουνάφο να αποχωρεί και τον Ρούμπεν Γκαρσία να περνά στη θέση του, μόλις στο 10’.

Ο Αστέρας έπαιζε όταν αμυνόταν, πίσω από το κέντρο, με τη δυσκολία για τον Ολυμπιακό να βρει χώρους. Από το 13’ και ύστερα, προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα η ομάδα μας. Ο Θρύλος προσπάθησε να δημιουργήσει κάτι, με την μπάλα να κοντράρεται στα σώματα. Ο Άβιλα πήγε να κάνει… κάτι σαν σουτ, με την επίθεση να ολοκληρώνεται με φάουλ στον κίπερ των Αρκάδων.

Ο Κορμπεράν δοκίμασε ένα ανάποδο τρίγωνο, μετά το πρώτο τέταρτο, με τον Εμβιλά πίσω και τους Ζινκερνάγκελ-Χουάνγκ μπροστά, με την ομάδα σαν να έπαιζε με… δύο «10άρια». Θέλοντας να βγάλει εύκολα το κάθετο παιχνίδι, ελλείψει χώρων από την ομάδα της Τρίπολης.

Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών, ο Χουάνγκ έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας, αποτελώντας την πρώτη τελική των «ερυθρόλευκων». Ο Ρέαμπτσιουκ γύρισε στον Ζινκερνάγκελ, με τον Δανό μεσοεπιθετικό να κάνει ένα σουτ και να κερδίζει κόρνερ.

Μετά από δέκα λεπτά, ο Ρέαμπτσιουκ έκανε ένα δυνατό σουτ, μετά από κόρνερ. Με τον Θρύλο να πολιορκεί την εστία του Παπαδόπουλου, δίχως όμως να έχει ευστοχία στην τελική προσπάθεια. Επιπλέον, οι φάσεις έρχονταν με το… σταγονόμετρο, λόγω της κάλυψης των χώρων από τον Αστέρα. Ένα αξιόλογο διάβασμα του αντιπάλου, από τον Μεταξά. Ο Ζινκερνάγκελ στο 38’ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα ξανά να μην καταλήγει στην εστία, αλλά λίγο εκτός από αυτή, δοκιμάζοντας την τύχη του.

Μετά από εξαιρετική πάσα του Εμβιλά, με αποδέκτη τον Μασούρα, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πήρε την κεφαλιά, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων, μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Οι καθυστερήσεις ήταν 2 λεπτά, για την ολοκλήρωση του α’ μέρους. Μετά από εξαιρετική σέντρα του Ραντζέλοβιτς, ο Ελ Αραμπί έκανε μαγικό κοντρόλ, κάνοντας ένα σεντερφορίσιο σουτ εντός περιοχής, κερδίζοντας το κόρνερ, για την τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Το… πουλμαν καθάρισε! – Ήταν άστοχος στο β’ μέρος!

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε τη δεύτερη αλλαγή, με το ξεκίνημα του β’ μέρους, καθώς ο Μπενίτο πέρασε αντί του Καρμόνα. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς, δίχως κάποια αντικατάσταση, αλλά φορτσάτος να πετύχει το πρώτο τέρμα του ματς. Στο 50’ ο Μασούρας εντός περιοχής δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά από μπαλιά του Ραντζέλοβιτς.

Μονόλογος του Θρύλου τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ζινκερνάγκελ να γυρνά με μια πάσα στον Ελ Αραμπί και τον Μαροκινό να τσιμπάει την μπάλα, αλλά να κερδίζει κόρνερ. Ο Ίνμπομ Χουάνγκ έκανε ένα σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα εκτός. Ίσως η πρώτη σοβαρή απειλή στο ματς, στο 58’.

Με την συμπλήρωση 60 λεπτά αγώνα, ο Ζινκερνάγκελ έδωσε τη θέση του στον Βαλμπουενά, κι ο Μεταξάς πέρασε στην αναμέτρηση τους Μπαρτόλο και Τζουκάνοβιτς αντί του Τιλίκα και Μπερτόλιο. Ο Αστέρας βρήκε δίχτυα, μετά από ένα φάουλ, σαν… κοντινό κόρνερ, όμως ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Στο 68’ ο Κορμπεράν ετοίμασε να βάλει τους Ουί-Τζο Χουάνγκ και τον Γκάρι Ροντρίγκες. Οι οποίοι πέρασαν στο ματς αντί των Ραντζέλοβιτς και Μασούρας. Ενώ κι ο Αστέρας πέρασε τον Ριέρα αντί του Γκαρντάφσκι, αλλαγή που ζήτησε ο ίδιος.

Όσο φτάναμε προς το τέλος, η πίεση στένευε την ομάδα του Πειραιά, καθώς ήθελε να βρει τέρμα. Ο Ισπανός προπονητής επέλεξε να αντικαταστήσει και τον Εμβιλά, αντί του Κούντε στο 80′. Στο 82′ ο Γκάρι Ροντρίγκες μπούκαρε στην περιοχή των Αρκάδων, με τον Θρύλο να ζητά πέναλτι για χέρι. Ο Βαλμπουενά στο επόμενο λεπτό, έκανε τρομερή προσπάθεια από τη δεξιά πλευρά, βγάζοντας τη σέντρα προς τον Ελ Αραμπί, μα ο Μαροκινός αστόχησε.

Ο Ουί-Τζο Χουάνγκ έκανε ένα δύσκολο πλασέ, στο 85′ μετά από προσπάθεια εντός περιοχής, με την μπάλα να περνά μακριά του οριζόντιου δοκαριού.

Οι καθυστερήσεις για την ολοκλήρωση του ματς ήταν 4 λεπτά. Ο Ελ Αραμπί υποδέχτηκε μια πάσα πανέμορφη από τον Βαλμπουενά, με τον Μαροκινό να τη στέλνει ψηλά από τα δοκάρια. Με το τελικό σκορ να είναι το 0-0 και τον Θρύλο να παίρνει τον έναν βαθμό.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης, Βοηθοί: Βασίλειος Νικολακάκης, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος

4ος διαιτητής: Ανδρέας Βλάχος

Αστέρας Τρίπολης (Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Καρμόνα, Ατιένζα, Κάστανο, Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Μπερτόλιο, Τιλίκα, Μπαράλες.

Ολυμπιακός (Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Ζινκερνάγκελ, Μασούρας, Ραντζέλοβιτς, Ελ Αραμπί.