Λευκή ισοπαλία με 0-0 για Ξάνθη και Ολυμπιακό, στην πράξη πρώτη της φάσης των «16» για το Κύπελλο Ελλάδος. Γράφει αναλυτικό ρεπορτάζ, ο Μιχάλης Μαχαίρας...

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ντεμπούτο στο νέο έτος και τις επίσημες υποχρεώσεις τους, με την αναμέτρηση στα «Πηγάδια» με αντίπαλο την Ξάνθη, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήθελε το θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Ξάνθης και μάλιστα με σκορ πρόκρισης, ώστε να καθαρίσει από τον πρώτο αγώνα. Τελικά, κράτησε εκτός ενδεκάδας τον Γιώργο Μασούρα, αν και ακουγόταν πως θα ξεκινούσε εκείνος ως βασικός σέντερ φορ, προτιμήθηκε ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Οι γηπεδούχοι και ο προπονητής τους Μίλαν Ράσταβατς ξεκίνησαν τον αγώνα με τους Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Καντά, Μπρίτο και Κάστρο, σε ένα σχήμα 4-2-3-1. Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με τους Σα, Κούτρη, Τοροσίδη, Μεριά, Βούκοβιτς, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνη, Ναουέλ, Φετφατζίδη και Γκερέρο.

Καμία απειλή για Ολυμπιακό, φλύαρο ποδόσφαιρο…

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καμία ομάδα δεν είχε κάποια ουσιαστική και απειλητική ευκαιρία για τέρμα, έως το 19ο λεπτό, με την Ξάνθη να δοκιμάζει ένα σουτ με τον Καμαρά, αλλά τον Σα να διώχνει σε κόρνερ.

Έπειτα, η απόδοση του Ολυμπιακού ήταν κακή, με τους παίκτες να έμοιαζαν αδιάφοροι στο χορτάρι. Ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά. Η Ξάνθη στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απειλούσε περισσότερο. Παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την λευκή ισοπαλία και το σκορ στο 0-0, με τις τελικές να είναι υπέρ των γηπεδούχων και τον Ολυμπιακό να μην αποδίδει στο χορτάρι αυτά που θα ήθελε.

Μπορούσε να σκοράρει, αλλά κόλλησε στο δοκάρι και το μηδέν…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός σκόραρε, αλλά η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, με τον βοηθό να σηκώνει το σημαιάκι του οφσάιντ. Με αυτόν τον τρόπο παρέμεινε το 0-0 στον αγώνα. Στο 58′, μετά από γέμισμα ακριβείας του Βασίλη Τοροσίδη με αποδέκτη τον Κώστα Φορτούνη, ο τελευταίος στόχευσε το δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Ξάνθη πραγματοποίησε την πρώτη της αλλαγή, με τον Μπαριέντος να περνάει στον αγωνιστικό χώρο, στη θέση του Καντά. Στο 61ο λεπτό, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή, με τον Πέδρο Μαρτίνς να δίνει την ευκαιρία στον Γιώργο Μασούρα να μπει στον αγωνιστικό χώρο, στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα, στη θέση του Φετφατζίδη.

Στο 68ο λεπτό, ο Νάτχο πέρασε και εκείνος στον αγωνιστικό χώρο, αντί του Μαντί Καμαρά, πραγματοποιώντας τη δεύτερη αλλαγή από πλευράς Πειραιωτών. Το τελευταίο χαρτί του Πέδρο Μαρτίνς λεγόταν Αχμέντ Χασάν, με τον Πορτογάλο τεχνικό να ρίχνει στη μάχη και τον Αιγύπτιο επιθετικό, ώστε να τα παίξει όλα για όλα, για κάποιο τέρμα. Η αλλαγή αυτή πραγματοποιήθηκε στο 74′, και αποχώρησε ο Γκερέρο. Οι γηπεδούχοι είχαν μια αρκετά καλή ευκαιρία να σκοράρουν, στο 78′ του αγώνα, με τον Κοβάτσεβιτς να σουτάρει από μακριά, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Σα. Στο 84′ ήταν σειρά της Ξάνθης να πραγματοποιήσει μια αλλαγή, με τον Μελισσόπουλο να περνά στη θέση του Μπρίτο. Το 0-0 φαινόταν πως θα ήταν το αποτέλεσμα από την αναμέτρηση των Πηγαδίων. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 3, με την τελευταία αλλαγή της Ξάνθης να είναι ο Αλμέιδα, στη θέση του Κοβάτσεβιτς, στο 90′. Το τελικό σκορ ήταν το 0-0 με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στη ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης».

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας), Γιώργος Χρηστάκογλου (Χαλκιδικής)

Τέταρτος: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής

Οι ενδεκαδες των δυο ομαδων :

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Καντά, Μπρίτο, Κάστρο.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Τοροσίδης, Μεριά, Βούκοβιτς, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης, Ναουέλ, Φετφατζίδης, Γκερέρο.