Ο Ολυμπιακός σφράγισε το πλεονέκτημα απέναντι στην ΑΕΚ, μιας και τους αρκούσε ακόμα και η ισοπαλία...

Στην κορυφή του πρωταθλήματος, κρατώντας το πλεονέκτημα έδρας στα… χέρια του, συνεχίζει η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Ο Θρύλος αναδείχθηκε ισόπαλος 21-21 με την ΑΕΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier και έκανε τη… δουλειά του, αφού διατηρήθηκε αήττητος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, «κλειδώνοντας» -ουσιαστικά- το πλεονέκτημα έδρας. Στο ντεμπούτο του Ζέλικο Μπάμπιτς στον πάγκο, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία για τη νίκη, αφού προηγήθηκαν με 21-20, 20 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε (59:40), με τον Βίντα, αλλά ισοφαρίστηκαν άμεσα (59:49) από τους «κιτρινόμαυρους», σε ένα συγκλονιστικό ματς για το πρωτάθλημα, στο οποίο μέτρησαν οκτώ δοκάρια (8-3). Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος στην Handball Premier και κρατάει την τύχη στα… χέρια του, όσον αφορά στο πλεονέκτημα έδρας (έχει περιθώριο μια ήττας στη συνέχεια).

Πίσω στο σκορ (9-10), έξι δοκάρια!

Πότε είναι οι ημιτελικοί και οι τελικοί της Handball Premier

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1), όμως ανέβασε «στροφές» και αφού προσπέρασε με 2-1, με γκολ του Σάββα (3:00), ξέφυγε με +3 (5-2), με τον Τζηρά, στο 6ο λεπτό! Ακολούθησε ένα «νεκρό» τετράλεπτο για τον Θρύλο, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 5-5 και τον Καραμπουρνιώτη να δίνε προβάδισμα (6-5), στο 10:50. Οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 6-6 και ακολούθησε ένα ακόμα κενό διάστημα στην επίθεση των «ερυθρόλευκων», με τον Παπαβασίλη να σκοράρει στην κόντρα, για το 7-6, οκτώ λεπτά μετά το έκτο τέρμα (18:40). Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν (7-8), ο Σλίσκοβιτς ισοφάρισε σε 8-8, στο 21:30, με τον Παπαβασίλη να βάζει και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό, για το 9-8, στο 25ο λεπτό. Νέο προβάδισμα για την ΑΕΚ, με 10-9, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, με τον Θρύλο να μετράει έξι δοκάρια!

Μπροστά (21-20) στο 59:40, αλλά…

Δυνατά «μπήκαν» στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι», αφού με 3-0 σερί και τέρματα των Δομπρή (30:56), Παπαβασίλη (31:40) και Σάββα (33:17), έφτασαν στο +2 (12-10), σε τρία λεπτά. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 12-12 και 13-13, με τον Πασσιά να δίνει «αέρα» δύο γκολ (15-13), στο 38:36, ενώ ο Δομπρής διατήρησε το +2 (16-14), στο 40:45. Φοβερό σουτ του Σάββα (42:23) και 17-15 ο Ολυμπιακός, ο οποίος στη συνέχεια, με 3-0 σερί, βρέθηκε πίσω (17-18) από την ομάδα των φιλοξενούμενων. Ο Θρύλος «κόλλησε» για 10 λεπτά στην επίθεση, όμως στο 52:02, ο Βίντα βρήκε τη λύση και έφερε το ματς στα ίσια (18-18), με τον Μιχαηλίδη να «βρίσκει» δίχτυα, στο 56:00, για το 19-18 και τον Δομπρή να ανεβάζει τη διαφορά στο +2 (20-18), στο 57:49! Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 20-20, αλλά ο Βίντα «απάντησε», 20 δευτερόλεπτα για το φινάλε, κάνοντας το 21-20. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν γρήγορα και μόλις εννιά δευτερόλεπτα μετά (59:49), διαμόρφωσαν το τελικό 21-21, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν μεγάλη ευκαιρία…

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημχ.), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τίκ 1, Κρητικός, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 7, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Μίλερ 2, Λέμος, Κεδέρης

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/2-2/2