Τι ανέφερε ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ για την φάση;

Είναι η στιγμή που έχει προκαλέσει πολλές αντιδράσεις στην Αγγλία και ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ την ανέλυσε.

Ο Πολωνός διαιτητής Σιμόν Μαρτσίνιακ, αφού άκουσε και το VAR, υπέδειξε πέναλτι για την Παρί  στις καθυστερήσεις του αγώνα για την 5η στροφή των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Κιλιάν Μπαπέ ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1 «σώζοντας» έτσι τον βαθμό.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

«Η Νιούκαστλ έχει κάθε δικαίωμα να νιώθει ότι την έκλεψαν. Ο Κιλιάν Μπαπέ δεν θα έπρεπε ποτέ να έχει λάβει το δώρο της ισοφάρισης από το σημείο του πέναλτι στο όγδοο λεπτό του έξτρα χρόνου.

Ο Σιμόν Μαρτσίνιακ ήταν διαιτητής στον τελικό του Μουντιάλ 2022 και ο Τόμας Κβιατκόβσκι στο VAR είναι ένα έμπειρο δίδυμο, το οποίο άπαντες σέβονται, αλλά πρέπει να καταγραφεί αυτό ως ένα φοβερό λάθος από πλευράς τους» γράφει ο Κλάτενμπεργκ στην εφημερίδα «Daily Mail».

Και τόνισε: «Η γωνία πίσω από το γκολ, που είδαμε όλοι από την τηλεόραση, αλλά το VAR δεν έδειξε στον Μαρτσίνιακ, ξεκάθαρα αποδεικνύει ότι δεν υπήρχε παράβαση. Ο Λιβραμέντο δεν έκανε μεγαλύτερο το σώμα του. Το χέρι του ήταν σε κανονική θέση κατά την κίνησή του. Δεν είχε χρόνο να αντιδράσει στον εξοστρακισμό. Το πέναλτι αυτό είναι κόντρα στις οδηγίες της UEFA και η Νιούκαστλ πλήρωσε το τίμημα».