Ο Ολυμπιακός δεν παρουσιάστηκε καλός απέναντι στην ΑΕΚ και ηττήθηκε με 27-24 στην κλειστή αίθουσα "Γιώργος Κασιμάτης" του ΟΑΚΑ. Οι ερυθρόλευκοι πλέον περιμένουν την Ένωση στους τελικούς, εκεί που θα κριθεί και ο τίτλος του πρωταθλητή.

Την ΑΕΚ αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στην αίθουσα “Γιώργος Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ για την 18η αγωνιστική της Handball Premier, με τους ερυθρόλευκους να παρουσιάζονται κακοί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά στο τέλος να το παλεύουν και να ηττώνται τελικά με σκορ 27-24.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Το ματς άρχισε με την ΑΕΚ να σκοράρει στην πρώτη επίθεση και να κάνει το 1-0, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 1-1 μετά από πέναλτι του Τζηρά. Στη συνέχεια ο Ρέινα με 2 προσωπικά γκολ έφερε το σκορ στο 2-3, με τον Γίακομπσεν να ισοφαρίζει στην επόμενη φάση σε 3-3. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-4 μετά από ένα κακό διάστημα των ερυθρόλευκων, με τον Λέμος να μειώνει σε 6-5 στο 13ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι έφεραν το σκορ στο 8-6 με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν σε 8-8 με γκολ του Κανδύλα στο 18ο λεπτό. Έπειτα ο Ολυμπιακός έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-9 στο 26ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κόντης έκανε το 12-10, με την ΑΕΚ να προηγείται με 14-10 στη συνέχεια. Ο Μπούμπαλο με σκαστό σουτ σκοράρε για το 14-11, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 14-12 μετά από πέναλτι του Τζηρά. Με την ΑΕΚ στη συνέχεια να ξεφεύγει σε 18-14 και τους ερυθρόλευκους να μειώνουν την διαφορά σε 18-15, χωρίς να μπορούν να αντιδράσουν περαιτέρω. Έπειτα οι ερυθρόλευκοι έχασαν τελείως τον έλεγχο, αφού βρέθηκαν 5 γκολ πίσω με 20-15. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 20-16 αλλά έδειξαν πως βρίσκονταν εκτός ρυθμού, αφού βρέθηκαν με 7 γκολ πίσω, δηλαδή με 23-16. Με τον Τζηρά να σκοράρει με πέναλτι για το 24-17. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με 4 συνεχόμενα γκολ από τους Τσίλη (2),Ρέινα και Λέμος στο 55′. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε και μείωσε κι άλλο την διαφορά σε 23-21, 2,5 λεπτά πριν από το τέλος. Με τους ερυθρόλευκους εν τέλει να μην καταφέρνουν να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή και να ηττώνται με 27-24. Οι ερυθρόλευκοι πλέον περιμένουν την Ένωση στους τελικούς, εκεί που θα κριθεί και ο τίτλος του πρωταθλητή.