Ξεχώρισε η νίκη της Πορτογαλίας στην Πράγα επί της Τσεχίας στα παιχνίδια του Nations League.

Στο 13′ ο Ρονάλντο συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακα της γηπεδούχου και του Ολυμπιακού, Βατσλίκ.

Ο Πορτογάλος αιμορραγούσε, ωστόσο μετά την παροχή ιατρικής βοήθειας συνέχισε στον αγώνα. Οι Ίβηρες με γκολ του Νταλότ πήραν τον έλεγχο από το 33ο λεπτό. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μπρουνό Φερνάντες έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στην εστία του Βατσλικ, 2 – 0 η Πορτογαλία.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Στις καθυστερήσεις του 45ου λεπτού, ο Ρονάλντο υπέπεσε σε πέναλτι, αλλά Πατρίκ Σικ ήταν άστοχος στην εκτελεση και στο 52ο λεπτό ο Νταλότ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ για το 3 – 0 της φιλοξενούμενης.

Το τελικό 4 – 0 για την πρώτη στον όμιλό της Πορτογαλία, έγινε από τον Ζότα στο 82′.

Στη Σαραγόσα, η Ελβετία αιφνιδίασε την Ισπανία με το γκολ του Ακάντζι στο 21′ 1 – 0, στο 55′ η εξαιρετική προσπάθεια του Ασένσιο έφερε τον Ζόρντι Αλμπα σε θεση βολής για το 1 – 1 των γηπεδούχων. Μετά από τρία λεπτά ωστόσο το γκολ του Εμπολό έδωσε τη νίκη 2 – 1 στην Ελβετία.

Στη Λιουμπλιάνα, ο Χάαλαντ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα της Σλοβενίας και έδωσε σκορ στη Νορβηγία στο 47΄. Οι γηπεδούχοι με τον Κουρτιτς, τον Τσεριν, τον Βέρμπιτς και τον Σποράρ στην ενδεκάδα απάντησαν στο 69΄με γκολ του επιθετικού του Παναθηναϊκού και πήραν τη νίκη 2 – 1 χάρη στο σουτ του Σέσκο στο 81ο λεπτό.

Στις Ηνωμένες Πολιτείες ο μεσοεπιθετικός αστέρας του Ολυμπιακού Χάμες Ροντρίγκες έβαλε το πρώτο γκολ για την Κολομβία στο νικηφόρο φιλικό 4 – 1 επί της Γουατεμάλας.

Ρεπορτάζ: Megatv.com