Η Μπάγερν Μονάχου... "τρόμαξε" ολόκληρη την Ευρώπη, διασύροντας με 7-2 (!) την Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο.

Οι “Βαυαροί” έδειξαν ότι είναι και πάλι εδώ στις ομάδες του Champions League καθώς διέλυσε με 2-7 την Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο, “σφραγίζοντας” από την δεύτερη αγωνιστική την πρόκρισή της στην φάση των “16” της διοργάνωσης.

Μέχρι και λίγα λεπτά πριν το παιχνίδι, όλοι έκανα λόγο για πρωτιά των Λονδρέζων στον όμιλο και για ασταθή Μπάγερν, η οποία θα ήταν το “θύμα” στο ξέσπασμα της ομάδας του Ποκετίνο μετά από τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. Η αρχή του αγώνα ήταν κάπως έτσι, με τον Σόν να σκοράρει στο 12ο λεπτό το 1-0 για τους Άγγλους αλλά κανείς δεν περίμενε τι θα ακολουθούσε.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ο Κίμιχ με υπέροχο σουτ θα ισοφαρίσει άμεσα σε 1-1 (15′) ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, ο συνήθης ύποπτος, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, θα κάνει το 1-2 για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Σέρτζ Γκνάμπρι “ξυπνάει” μέσα του την πρώην του ομάδα, την Άρσεναλ και ξεκινάει ένα δικό του… πάρτι, με την αρχή να γίνεται 53′ με το 1-3 και στο 55′ με το 1-4.

Ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο θα δει τον Κέιν να βρίσκει δίχτυα από το σημείο του πέναλτι στο 59ο λεπτό για το 2-4 αλλά ο νεαρός εξτρέμ των “Βαυαρών” δεν έχει πει την τελευταία του λέξη και καταφέρνει να βρει και πάλι δύο γκολ, αρχικά στο 83ο λεπτό (2-5) και μετά, στο 88ο λεπτό (2-7), με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να μπαίνει ανάμεσα σε αυτά τα γκολ στο 87ο λεπτό για το 2-6. Με αυτή την ήττα, οι Λονδρέζοι “βυθίστηκαν” στην τελευταία θέση του ομίλου με ένα πόντο, μαζί με τον Ολυμπιακό ενώ η Μπάγερν είναι ήδη στο +5 από την τρίτη θέση έχοντας 10-2 γκολ σε 2 αγώνες (!).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρόους, Αλντερβάιλντ, Βερτόγκεν, Σον, Γουίνκς (81’ Λαμέλα), Κέιν, Σισσοκό, Άλι (74’ Μόουρα), Οριέ, Εντομπέλε (64’ Έρικσεν)
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Σούλε, Παβάρ, Λεβαντόφσκι, Κουτίνιο, Μπόατενγκ (72’ Μαρτίνεζ), Γκνάμπρι, Τολισό, Αλάμπα (46’ Τιάγκο), Κομάν (71’ Πέρισιτς), Κίμιχ