Φιορεντίνα και Νάπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 σε ένα πολύ ωραίο ματς στο «Αρτέμιο Φράνκι», με την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού να ανατρέπει το εις βάρος της 0-1 πριν δεχθεί την τελική ισοφάριση.

Σε μία αναμέτρηση που παρακολούθησε από κοντά ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, Φιορεντίνα και Νάπολι ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο «Αρτέμιο Φράνκι», αποτέλεσμα που κρατάει αμφότερες ζωντανές στο κυνήγι της 8ης θέσης, η οποία εξασφαλίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα σεζόν.

12 ημέρες πριν από τον μεγάλο τελικό του Europa Conference League, η Φιορεντίνα έδειξε τις επιθετικές της αρετές, αλλά και τις αμυντικές αδυναμίες που έχει και στις οποίες θα πρέπει να εστιάσει ο Θρύλος για να τη χτυπήσει!

Ολυμπιακός: Και… πού να παίξει με γεμάτο ρόστερ!

Το ματς

Η Νάπολι ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 8ο λεπτό, στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, με τον Πολιτάνο να εκτελεί το κόρνερ και τον Ραχμάνι να σηκώνεται ανενόχλητος στην περιοχή της Φιορεντίνα και με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τερατσιάνο.

Η Φιορεντίνα όμως αντέδρασε και αφού πρώτα ισοφάρισε στο 40′ με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μπιράγκι, στο 42ο λεπτό έκανε και το 2-1 με το σουτ του Ενζολά εντός περιοχής. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού κυκλοφόρησε σωστά, είχε τον έλεγχο, με την άμυνά της να είναι αρκετά ψηλά στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο.

Η Νάπολι ισοφάρισε στο 57′ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Κβαρατσχέλια,  οποίος  διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Φιορεντίνα (Ιταλιάνο): Τερατσάνο, Ντοντό, Μαρτίνες, Μιλένκοβιτς, Μπιράγκι (78′ Παρίζι), Αρτούρ (87′ Λόπες), Μποναβεντούρα, Γκονσάλες, Μπελτράν (78′ Μαντράγκορα), Κουαμέ (67′ Ικονέ), Ενζολά (67′ Μπελότι).

Νάπολι (Καλτσόνα): Μερέτ, Ματζόκι, Οστιγκαρντ, Ραχμάνι, Ολιβέρα, Ανγκισά, Λομπότκα, Καχούστε, Πολιτάνο (76′ Ενγκόνζε), Κβαρατσχέλια (86′ Λίντστρομ), Σιμεόνε (76′ Ρασπαντόρι).