Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ της Ζανζάν

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά του Βερολίνου η Μαρία Σάκκαρη, που δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στη Λεόλια Ζανζάν, της οποίας και επιβλήθηκε με 2-0 σετ (3-6, 2-6), παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα τενίστρια έπαιξε στο… ρελαντί κόντρα στο νούμερο 160 της παγκόσμιας κατάταξης, επέβαλε από την αρχή το παιχνίδι της και έτσι έφτασε σε μια άνετη επικράτηση, στην προσπάθειά της να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται στο τουρνουά, ενόψει και του Wimbledon που πλησιάζει.

Μαρία Σάκκαρη: Στις «8» του Miami Open χωρίς αγώνα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Σάκκαρη, η οποία και έκανε μπρέικ με το… καλημέρα, ενώ στη συνέχεια έφτασε άνετα στο 2-0 στα γκέιμ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε τις στιγμές της στο ματς για να φτάσει σε ακόμα ένα μπρέικ, όμως η Ζανζάν έβρισκε τον τρόπο να κρατά το σερβίς της και να μένει στη διεκδίκηση του σετ. Το σκορ έφτασε στο 5-3 στα γκέιμ, με τη Μαρία να φτάνει στο δεύτερό της μπρέικ, κατακτώντας έτσι το πρώτο σετ με 6-3, για το 1-0.

Το δεύτερο σετ άρχισε με τις δύο τενίστριες να κρατούν χωρίς προβλήματα το σερβίς τους και τη Σάκκαρη να προηγείται με 3-2. Στο έκτο γκέιμ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έφτασε στο μπρέικ και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για τη συνέχεια που αποδείχθηκε αρκετά εύκολη. Έφτασε γρήγορα στο 5-2 και στο όγδοο γκέιμ έκανε ακόμα ένα μπρέικ, για να κλειδώσει τη νίκη και να πάρει την πρόκριση, επικρατώντας με 2-0 σετ.

Τα σετ: 3-6, 2-6