Η Κόρι Γκοφ επικράτησε της Μαρίας Σάκκαρη με 6-2, 6-4 για την πρόκριση στα ημιτελικά του China Open σημειώνοντας την 16η σερί νίκη της.

Η Κόρι Γκοφ συνεχίζει την αήττητη πορεία της με την Αμερικανίδα να επικρατεί και της Μαρίας Σάκκαρη με 6-2, 6-4 σε 78 λεπτά εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του China Open σημειώνοντας παράλληλα την 16η σερί νίκη της.

Η Σάκκαρη από την πλευρά για 2ο σερί παιχνίδι δεν κατάφερε να αποφύγει τα πολλά αβίαστα λάθη (26), εμφάνισε και πάλι δυσκολία στις επιστροφές (23%) ενώ δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα το service της Γκοφ τελειώνοντας το ματς χωρίς να φτάσει σε break-point.

Η Ferrari αλλάζει ονομασία – ιστορική συνεργασία με HP!

H Γκοφ πήρε από την αρχή τον έλεγχο του προημιτελικού κατακτώντας τα 4 πρώτα games.

Έχοντας “σπάσει” δύο φορές το service της Σάκκαρη (1-0, 3-0), με την Ελληνίδα τενίστρια να φτάνει στο πρώτο της hold μειώνοντας σε 4-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο τενίτριες κράτησαν το service τους. Με την 18χρονη Αμερικανίδα να κλείνει το 1ο set με 6-2 μετά από 37 λεπτά με την Σάκκαρη να μετράει ήδη 14 αβίαστα λάθη με τα περισσότερα να προέρχονται από το forehand (9).

Στο 2ο σκέλος του αγώνα η Γκοφ συνέχιζε να πιέζει το service της Σάκκαρη. Το οποίο βελτιώθηκε μεν σε σχέση με το 1ο, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει το break στο 5ο game. Με την Γκοφ να παίρνει προβάδισμα με 3-2 και 4-2 αμέσως μετά με εύκολο hold.

Στη συνέχεια η Γκοφ απλά κρατούσε το service της θέλοντας να διατηρήσει το προβάδισμα. Με την Αμερικανίδα να φτάνει σε δύο hold και στην πρόκριση στα ημιτελικά του Πεκίνου. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ίγκα Σφιόντεκ.