Οι Ερυθρόλευκες παρότι βρέθηκαν πίσω με 2-1 σετ, έφεραν τα πάνω κάτω και με 3-2 έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στους τελικούς της Volleyleague.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού κέρδισε με 3-2 σετ τη Θέτιδα Βούλας και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς της Volleyleague.

Οι Ερυθρόλευκες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, αλλά με μία επική ανατροπή έφεραν τα πάνω κάτω και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη. Οι νταμπλούχες Ελλάδας το Σάββατο (13/4, 19:00) θα αντιμετωπίσουν ξανά τη Θέτιδα, αυτή τη φορά στην Βούλα με στόχο να ντουμπλάρουν τις νίκες τους και να «σφραγίσουν» το εισιτήριό τους για τους τελικούς.

MVP του πρωταθλήματος ο Τζούριτς: «Εδώ που ξεκίνησα, εδώ θα τελειώσω!»

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο αποψινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τις Σάσκια Χίπε και Κατερίνα Γιώτα, οι οποίες βρίσκονται στα… πιτς και θα χάσουν και τα υπόλοιπα ματς μέχρι το τέλος της σεζόν.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό και με 25-22 έκαναν το 1-0 στα σετ. Η απάντηση της ομάδας του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ωστόσο ήταν άμεση. Οι Ερυθρόλευκες με 25-15 πήραν το δεύτερο σετ έκαναν το 1-1. Στο τρίτο σετ, όμως, η Θέτιδα κυριάρχησε και με 25-18 πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ.

Το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις παίκτριες του Ολυμπιακού να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία και με 25-23 να κάνουν το 2-2. Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν με 7-0 και λίγο αργότερα έφτασαν στο 15-11 στο 3-2. Μια επική ανατροπή και μία παλικαρίσια νίκη για τις Ερυθρόλευκες.

Tα σετ: 3-2 σε 2.01, 22-25 (26’), 25-15 (22’), 18-25 (25’), 25 23 (31), 15-11 (17′)