Ο Ολυμπιακός ήταν βγαλμένος από παραμύθι, έκανε μαγικό πρώτο μέρος, ο Ελ Κααμπί έγραψε ιστορία φτάνοντας τα 11 ευρωπαϊκά γκολ σε μία σεζόν, κι οι Πειραιώτες έφυγαν με ένα σημαντικό «διπλό». Πλέον, με προσοχή και πλάνο, έχουν τον πρώτο λόγο για πρόκριση στον τελικό του Conference League. Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ραντεβού με την ιστορία είχε το βράδυ της Μ. Πέμπτης ο Ολυμπιακός, καθώς για τον πρώτο ημιτελικό του UEFA Europa Conference League, αντιμετώπιζε την Άστον Βίλα. Η Αγγλική ομάδα ήταν η μοναδική που είχε απομείνει για φέτος σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Η πρώτη αναμέτρηση διεξήχθη στο «Villa Park», με τους οπαδούς του Θρύλου να είναι πάνω από 2.000. Σίγουρα, μία σπουδαία βραδιά για το Ελληνικό ποδόσφαιρο, αλλά και τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι θα έδιναν τα πάντα για ένα θετικό αποτέλεσμα. Ενόψει φυσικά και της ρεβάνς. Η παρουσία τους έκανε για ακόμη μια φορά, την Ευρώπη να παραμιλά.

Στα νέα πρόσωπα βρέθηκε ο Βασίλης Πρεκατές, πρωταθλητής Ευρώπης με την U19, ενώ την αποστολή ακολούθησαν οι τιμωρημένοι Ντόι και Μασούρας, όπως κι ο Άμπι, που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής. Τέλος, στις εξέδρες της έδρας των Άγγλων, βρέθηκε κι ο ισχυρός άνδρας των «ερυθρόλευκων», Βαγγέλης Μαρινάκης. Όπως επίσης και ο… ένθερμος φίλαθλος της Άστον Βίλα, ο πρίγκιπας Ουίλιαμ.

Άστον Βίλα Ολυμπιακός Μαρινάκης

@thrylos24.gr

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους του Έμερι, ο Όλσεν ξεκίνησε στην εστία, με την τετράδα της άμυνας να συμπληρώνουν οι Κας, Λενγκλέ, Κόνσα και Ντιν. Μπροστά τους στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι ΜακΓκιν και Λουίζ, ενώ στα άκρα είδαμε τους Ρότζερς και Ντιαμπί. Στην επίθεση, ο Μπέιλι βρέθηκε δίπλα στον Γουότκινς.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Γκάουσι, Ράιρ, Ντιέγο Κάρλος, Τόρες, Τζανιόλο, Ντουράν, Κέσλερ-Χέιντεν, Μάνρο, Κέλιμαν, Γιανγκ, Ιροεγκμπάναμ.

Για τους φιλοξενούμενους του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, ο Θρύλος παρατάχθηκε με τον Τζολάκη στην εστία. Οι Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο και Ορτέγκα συνέθεσαν την αμυντική γραμμή, με τη μεσαία γραμμή να αποτελείται από τους Ιμπόρα, Έσε και Τσικίνιο. Επιθετικά είδαμε στα «φτερά» τους Φορτούνη και Ποντένσε, με τον Ελ Κααμπί να είναι στην κορυφή.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Πασχαλάκης, Παπαδούδης, Όρτα, Ελ Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Καρβάλιο, Γιόβετιτς, Ρίτσαρντς, Πρεκατές.

Ολυμπιακός: Με πάθος για το γκολ…

Με το καλημέρα της αναμέτρησης στο Μπέρμινχαμ, ο Ιμπόρα έκανε μία κεφαλιά, την οποία έβγαλε ο Όλσεν, όμως χρεώθηκε ως οφσάιντ (λανθασμένα, όπως φάνηκε απ’ τα ριπλέι). Απ’ τα πρώτα λεπτά ήταν ξεκάθαρος ο στόχος, με υψηλή πίεση της ομάδας μας. Για την Άστον Βίλα, μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ρότζερς πήγε να κερδίσει με σουτ του τον Τζολάκη, με τον Έλληνα κίπερ να διώχνει σε κόρνερ.

Οδεύοντας στα δέκα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι σκόραραν, όμως ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ στον Ιμπόρα, από τον Λενγκλέ, με το τέρμα να ακυρώνεται. Στο 14ο λεπτό, ο Λουίζ έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο δυσκόλεψε μεν τον Τζολάκη, δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα όμως η ομάδα μας.

Ολυμπιακός: Ελ Κααμπί, ο μεγάλος πρωταγωνιστής!

Λίγες στιγμές αργότερα, ο Ελ Κααμπί σκόραρε με εξαιρετικό σουτ του, με τη φάση να ελέγχεται κι απ’ το VAR. Ο Τσικίνιο έκανε εξαιρετική κάθετη, προς τον Μαροκινό, με τον ίδιο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα μας, κάνοντας το 0-1. Η «ερυθρόλευκη» κερκίδα πήρε φωτιά. Το πρώτο μισάωρο του ματς ήταν απλά… πάνω από κάθε προσδοκία. Ούτε ο πιο ένθερμος οπαδός του Θρύλου δεν περίμενε τέτοιο ξεκίνημα.

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Μαροκινός έκανε και το 0-2, στο 28’ της αναμέτρησης. Συγκλονιστική εμφάνιση που οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν τον αντίπαλο. Όσον αφορά το δεύτερο τέρμα, ο Ρέτσος έκλεψε, με τον Τσικίνιο να δίνει με τακουνάκι στον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος έκανε απίστευτη μεταβίβαση στον Ελ Κααμπί, με τον δεύτερο να πλασάρει εξαιρετικά τον Όλσεν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.  Η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο στο χορτάρι, όμως οι γηπεδούχοι θα έψαχναν να βρουν τους χώρους για να δημιουργήσουν. Στο 39ο λεπτό, ο αρχηγός μας, Κώστας Φορτούνης, έπειτα από ωραίο αιφνιδιασμό της ομάδας, έκανε ένα δυνατό μακρινό σουτ. Όμως, η μπάλα πέρασε ψηλά απ’ την εστία του Όλσεν.

Οι καθυστερήσεις ήταν τρία λεπτά, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν γίνουν γνωστές, ο Ορτέγκα μάρκαρε τον Μπέιλι, χωρίς ωστόσο να δοθεί κάτι. Στο 45+1, η Άστον Βίλα με τον Γουότκινς μείωσε σε 1-2. Ο Κας έδωσε στον Ντιαμί, με τον ίδιο να βρίσκει απ’ τα δεξιά τον στράικερ των γηπεδούχων κι εκείνος να κερδίζει πλασάροντας τον Τζολάκη.

Ισοφάριση των Άγγλων, όμως… ο Ελ Κααμπί πυροβόλησε ξανά!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ρίτσαρντς πήρε τη θέση του τραυματία Ορτέγκα. Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ, είχαν την κατοχή. Στο 50’ ο Ντιαμπί από πλάγια θέση, κατάφερε από την κλειστή γωνία να σκοράρει, κάνοντας το ματς 2-2. Οι Πειραιώτες όμως, αφενός ήθελαν να ανακόψουν τον ξέφρενο ρυθμό των γηπεδούχων. Αφετέρου κέρδισαν πέναλτι στο 55’, με τον Ρέτσο και την κεφαλιά του, η οποία χτύπησε στο χέρι του Λουίζ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Κααμπί, με τον Μαροκινό να σκοράρει κάνοντας χατ-τρικ! Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί αποτέλεσε τον μοναδικό παίκτη στην ιστορία μας, που έχει πετύχει 11 γκολ στην Ευρώπη.

Ολυμπιακός: Βάλθηκε να τρελάνει ΟΛΗ την Ευρώπη, ΓΚΟΛΑΡΑ του Έσε!

Ο Θρύλος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Έσε, στο 67’ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Όλσεν. Κάνοντας το σκορ 2-4 και τρελαίνοντας άπαντες στο γήπεδο! Με την συμπλήρωση 70 λεπτών στο «Villa Park», ο Ποντένσε πέρασε εκτός, με τον Όρτα να τον αντικαθιστά. Αλλαγή έκανε κι ο Έμερι, με τον Ρότζερς να αποχωρεί και να περνά ο Ντουράν.

Κόντρα στη ροή…

Ο Ολυμπιακός ήταν απρόσεκτος και στο 81’ έδωσε τη δυνατότητα να κερδίσει πέναλτι ο αντίπαλος. Ο Κάρμο δεν μπόρεσε να διώξει, μαρκάροντας τον Ντουράν και ο ίδιος έπεσε, κερδίζοντας την παράβαση. Όμως, το πέναλτι ήταν άστοχο, με τους Πειραιώτες να κρατούν το σκορ. Την εκτέλεση είχε αναλάβει ο Λουίζ. Δε γινόταν να χαθεί η τεράστια ευρωπαϊκή νίκη για την ομάδα μας. Τα λεπτά περνούσαν… υπέρ των «ερυθρόλευκων», με το τελικό σκορ να είναι το 2-4 και τους οπαδούς να πετούν στα σύννεφα. Βέβαια, η πρόκριση στον μεγάλο τελικό, θα έρθει μετά και τη ρεβάνς. Εκεί όπου χρειάζεται απόλυτη συγκέντρωση και πίστη στο πλάνο.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Έμερι): Όλσεν, Κας, Κόνσα, Λανγκλέ, Ντιν, Μπέιλι, Μαγκίν, Λουίζ, Ρότζερς, Ντιαμπί, Γουότκινς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Ιμπόρα, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.