Ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα της Basket League κέρδισε με 81-72 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη χάρη στους Κάνααν και Μιλουτίνοφ και ξεκίνησε με το δεξί τη σεζόν, αλλά έχασε με τραυματισμούς τους Γκος και Σίκμα και περιμένει την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ (13/10, 21:15) για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Με το δεξί μπήκε στη νέα σεζόν του Πρωταθλήματος ο νταμπλούχος Ολυμπιακός, καθώς με την άμυνα του και με 12/22 τρίποντα κέρδισε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 81-72.

Το ματς δεν πήγε καλά για τους ερυθρόλευκους, αφού είδαν τους Γκος και Σίκμα να τίθενται νοκ-άουτ στο ημίχρονο με ενοχλήσεις. Kαι να προστίθενται στη λίστα των τραυματιών στην οποία ήδη υπάρχουν οι Φαλ, ΜακΚίσικ. Και ο ανέτοιμος “νέος” του ρόστερ Ίγκνας Μπραζντέικς.

Πλέον ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και το πρώτο του εντός έδρας ματς της σεζόν στο ΣΕΦ. Όπου θα υποδεχθεί την Μπαρτεσλόνα (13/10, 21:15), με στόχο το 2/2.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο φανταστικός Αϊζάια Κάνααν με 25 πόντους (7/10 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ. O Μιλουτίνοφ που σε 31 λεπτά είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 5 λάθη και ο Πίτερς. Ο οποίος είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 32 λεπτά.

Ακόμα ο Γουόκαπ είχε 10 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και για ένα ακόμα ματς προσέφερε πολύτιμες λύσεις. Ενώ κομβικός στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 8 πόντους και σημαντικά καλάθια.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός με τους Μιλουτίνοφ (4 ριμπάουντ) και Πίτερς να έχουν μαζί 7 πόντους και 3 ασίστ. Προηγήθηκε με 10-5 (στο 5′) παρουσιάζοντας καλό πρόσωπο.

Ο Μπλούμπεργκς με 3/3 τρίποντα από την weak side μείωσε σε 16-14 (στο 8′). Με τους Πειραιώτες να έχουν αμυντικά θέματα, αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε 23-18 και επιμέρους 7-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε τη συγκέντρωση της στην άμυνα. Και δέχθηκε επιμέρους 11-4 και βρέθηκε πίσω με 29-27 (στο 14′), ενώ έκανε και εύκολα λάθη.

Η εικόνα των ερυθρόλευκων δεν ήταν καλή παρότι αμυντικά βελτιώθηκαν (30-29 στο 17′). Ενώ έχασαν και με τραυματισμό τον Γκος. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Κάνααν με 13 πόντους (3/5 τρίποντα), να κρατάει όρθιο τον Ολυμπιακό. Ο οποίος ήταν πίσω με 41-40, μετά από ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο.

Με τον Κάνααν να συνεχίζει να πυροβολεί από μακριά (19π με 5/7 τριπ.) και να τους δίνει το προβάδισμα με 48-47 (στο 23΄).

Ο εξαιρετικός Πίτερς (13π, 5ασ, 4ριμπ) και ο ακούραστος Μιλουτίνοφ (12π, 7ριμπ, 3σ) έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με +7 (56-49 στο 27′. Με την ερυθρόλευκη άμυνα να έχει βελτιωθεί αισθητά, αλλά τον Σίκμα επίσης να τίθεται νοκ-άουτ, λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα.
Η τρίτη περίοδος έληξε με 64-54 και ο Κάνααν έμοιαζε ασταμάτητος με 25 πόντους και 7/9 τρίποντα κρατώντας μόνος του την ομάδα του όρθια.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έχασε τον επιθετικό του ρυθμό. Όπως ήταν λογικό άρχισε να βγάζει κούραση, λόγω του πολύ κλειστού ροτέισον.
Ο Λαρεντζάκης με το πρώτο του τρίποντο έφερε τη διαφορά στο μεγαλύτερο της σημείο (68-57 στο 33′). Και έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.
Ο Έλληνας γκαρντ με κρίσιμο καλάθι και φάουλ στο 36ο λεπτό έκανε το σκορ 73-62., Και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς για τους Πειραιώτες. Οι οποίοι έχασαν και τον MVP τους, Κάνααν με κράμπα στο δεξί πόδι!
Ο Ολυμπιακός είχε μείνει από δυνάμεις και Τολιόπουλος – Μποχωρίδης μείωσαν σε 73-69 (στο 38′). Όμως ο Ουόκαπ με ένα μεγάλο καλάθι έφερε τη διαφορά πάλι στους 6 (75-69) στο 1:40.
Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το Πρωτάθλημα με μεγάλο διπλό με 72-81 κόντρα στον Άρη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Λουλουδιάδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 9 (4/12 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπλούμπεργκς 14 (4/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 12 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντε Σόουζα 2. Γκάλινατ 6 (1/5 σουτ), Σλαφτσάκης 6, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα). Κατσίβελης, Χάρελ 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 25 (1/1 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2). Πίτερς 15 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Μιλουτίνογ 14 (6/12 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 1, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 8 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Σίκμα

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/36 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 8/10 βολές, 22 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 5 επιθετικά), 14 ασίστ. 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/25 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 15/21 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά). 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική ο Άρης θα παίξει με τον Απόλλωνα στην Πάτρα (14/10 στις 17:00). Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στο ΣΕΦ (15/10 στις 17:15).