Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από την έδρα του Άρη.

Καταιγιστικός, άνετος και ωραίος ο Θρύλος στην αναμέτρηση με τον Άρη. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, είχαν τρομερή επίδοση και μπόρεσαν να φτάσουν με άνεση στη νίκη με 82-58.

Μία νίκη που δίνει την πρόκριση στην ομάδα στα ημιτελικά της Basket League και τώρα το μυαλό όλων… στη Φενέρ.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Σάσα Βεζένκοφ για τον Ολυμπιακό στο 09:31. Όχι μόνο αυτό, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα πολύ καλό ξεκίνημα αμυντικά, μέχρι το 07:06, είχαν το προβάδισμα με 8-0. Όλοι πόντοι ήταν από τον Βούλγαρο φόργουορντ.

Μετά από time out του Άρη, οι «κίτρινοι» στο 06:47 βάλανε τους πρώτους τους πόντους (06:47) ενώ είχαν ακολουθήσει άλλοι πέντε σερί για το 7-8 στο 05:00.

Ο Ολυμπιακός μετά από ώρα είχε σκοράρει με δίποντο του Λούντζη, (04:23) για το 7-10. Βέβαια, αυτό ήταν μία αρχή για ένα σερί, μιας και στο 02:48, οι Πειραιώτες είχαν πάρει την πρώτη διψήφια διαφορά τους (7-17).

Το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 18-9 υπέρ του Ολυμπιακού.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Άρης είχε σκοράρει με τον Βασίλη Καβαδά για το 11-18 στο 09:45, ενώ ο ίδιος με βολή είχε κάνει το 11-18. Οι πρώτοι πόντοι του Ολυμπιακού ήταν με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο 08:56 για το 12-21.

Ο Άρης στο 06:38 είχε μειώσει τη διαφορά στους οχτώ (16-24) αλλά οι φιλοξενούμενοι πάντα έβρισκαν λύσεις επιθετικά. Με τον Λαρεντζάκη κύριο πρωταγωνιστή, στο 05:36, το σκορ ήταν 16-30.

Στο 02:34, η διαφορά είχε ανέβει στους δεκαπέντε, καθώς μετά από λέι απ του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 39-24. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ ημιχρόνου να είναι 27-42.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Νότε στο 09:39 για το 29-42. Ο Ολυμπιακός είχε απαντήσει στο 09:11 με τρίποντο του Μιχάλη Λούντζη για το 29-45. Η διαφορά είχε πάει για πρώτη φορά στους είκοσι στο 07:17, όταν ο Σάσα Βεζένκοφ είχε ευστοχήσει σε ελεύθερη βολή (29-49).

Ο Άρης δεν μπορούσε να βρει επιθετικά λύσεις, ούτε να ρίξει τη διαφορά από τους είκοσι πόντους. Μετά από λέι απ του Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα με 56-33 στο 02:36.

Το καλύτερο που κατάφεραν οι «κίτρινοι», είναι στην τελευταία επίθεση της τρίτης περιόδου, να σκοράρουν με τον Χάγκινς (τρίποντο) και να κάνουν το 41-60, ρίχνοντας τη διαφορά στους 19.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει για τον Άρη ο Καβαδάς, κάνοντας το 43-60. Ο Ολυμπιακός είχε απάντηση με τον Κώστα Σλούκα στο 08:35 για το 43-63. Στο 07:20, με τρίποντο του Άλεκ Πίτερς, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει προβάδισμα 16 πόντων (43-69).

Χωρίς να μπορεί να γυρίσει το ματς, ο Άρης προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά, με τον Ολυμπιακό να έβρισκε λύσεις επιθετικά και στο 03:14, να έχει το προβάδισμα με 75-52.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη με 82-58 έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.