Από τον παράδεισο του 0-1 (σκόρερ ο Γκερέρο), στην κόλαση του 3-1 (Κουτρόνε 69’, 79’ και Ιγκουαϊν στο 76’) για την ομάδα μας, αφού ηττήθηκε από την Μίλαν στο «Σαν Σίρο», στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων για το Europa League. Σε ένα καταστροφικό δεκάλεπτο (69’-79’) κατέρρευσαν οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας όμως την αμέριστη συμβολή των σχεδόν 6.000 και πάνω, οπαδών του, οι οποίοι έκαναν το «Σαν Σίρο»… «Καραϊσκάκης»! Απογοήτευση για τον Μαρτίνς και τους ανθρώπους της ομάδας, για την έκβαση του αγώνα. Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

Για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League, αναμετρούνταν η Μίλαν στο επιβλητικό «Σαν Σίρο» με αντίπαλο την ομάδα μας. Στόχος των «ερυθρόλευκων» ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα, αφού στην πρεμιέρα των ομίλων κατάφερε να πάρει έναν βαθμό με αντίπαλο την ισπανική Ρεάλ Μπέτις.

Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

Πρόγραμμα: Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αρκετές αλλαγές και διαφοροποιήσεις, όσον αφορά το ροτέισον της ομάδας μας, αφού ως τερματοφύλακας ξεκίνησε ο Σα, η τετράδα της άμυνας ήταν οι Τοροσίδης, Σισέ, Μιράντα και Κούτρης. Στο κέντρο βρέθηκαν οι Νάτχο και Γκιγιέρμε, ενώ ως δεκάρι ο Γιάγια Τουρέ. Στα άκρα της επίθεσης βρέθηκαν οι Ναουέλ και Φετφατζίδης, ενώ ως «αιχμή» του δόρατος επέλεξε τον Γκερέρο.

Νόμος του “Θρύλου” – Ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη φάση του αγώνα…

Η Μίλαν ξεκίνησε, έχοντας στα πρώτα λεπτά τον έλεγχο, πετυχαίνοντας μάλιστα και τέρμα νωρίς νωρίς, το οποίο όμως προήλθε από καθαρή θέση οφσάιντ. Στο 14ο λεπτό, στην πρώτη προσπάθεια επίθεσης του Ολυμπιακού, ύστερα από σέντρα του Κούτρη, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά και πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, γράφοντας το 1-0 στον αγώνα! Ο Ολυμπιακός στα επόμενα λεπτά, δεν έπαιξε αμυντικά, πίεσε και προσπάθησε και για κάτι καλύτερο. Όμως, και η Μίλαν προσπαθούσε να πετύχει κάτι καλύτερο, με τον Ιγκουαίν να εκτελεί φάουλ από αρκετά καλή θέση, αλλά χωρίς στόχο στο 33’.

Στο 35’, ο Ναουέλ προσπάθησε να κάνει μια λόμπα στον Ρέινα, ο οποίος είχε κάνει έξοδο χωρίς λόγο. Όμως, ήταν σειρά της Μίλαν στη συνέχεια να ανεβάσει ρυθμούς, και απείλησε εκ νέου με τον Ιγκουαϊν, όταν ο Σα απέκρουσε σουτ του και αφετέρου με Καστιγιέχο και Μπακαγιόκο, οι οποίοι απείλησαν αλλά χωρίς θετικό αποτέλεσμα για τη Μίλαν. Έως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, δεν συνέβη κάτι διαφορετικό, με το 0-1 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Από το 69’ έως το 79’ …κατέρρευσε ο Θρύλος!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, μόλις στο 54’ ο Γκατούσο επέλεξε να κάνει δύο μαζεμένες αλλαγές. Μέσα πέρασαν οι Τσαλχάνογλου και Κουτρόνε, παίρνοντας τη θέση των Καστιγέχο και Μποναβεντούρα. Στο 66’ ο Νάτχο έκλεψε την μπάλα, προχώρησε μόνος του προς την περιοχή του Ρέινα, όμως το σουτ που δοκίμασε, δεν ήταν αυτό που ήθελε. Στο 69ο λεπτό όμως, σε μια ανύποπτη φάση, έπειτα από σέντρα του Ροντρίγκες, η αλλαγή του Γκατούσο, Κουτρόνε, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ντανιέλ Ποντένσε πέρασε αλλαγή του Ναουέλ. Στο 74’, απείλησαν εκ νέου οι Πειραιώτες με εξαιρετικό σουτ του Φετφατζίδη. Δύο λεπτά αργότερα όμως, ήρθαν τα πάνω κάτω, αφού ο Ιγκουαίν έκανε το 2-1, με εξαιρετική υποδοχή πάσας, αδειάζοντας τον Σισέ και πλασάροντας στην αριστερή γωνία της εστίας του Σα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαρτίνς άλλαξε τον Τοροσίδη, βάζοντας τον Γιασίν Μεριά στη θέση του. Επιπλέον, σα να μην έφτανε αυτό, στο 79ο λεπτό, ο Κουτρόνε πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αφού με σουτ από κοντά έκανε το 3-1 για την ομάδα του. Στο 82’, πέρασε στη θέση του Τουρέ, ο Κώστας Φορτούνης, κλείνοντας τις αλλαγές του ο Πέδρο Μαρτίνς. Στα επόμενα λεπτά, δεν κατάφεραν οι Πειραιώτες να κερδίσουν κάτι παραπάνω, μένοντας με την πικρία και την απογοήτευση, που δεν πήραν κάτι θετικό από την Ιταλία.

Μίλαν (Γκατούσο): Ρέινα, Καλάμπρια, Μποναβεντούρα (Κουτρόνε 54’), Καστιγιέχο (Τσαλχάνογλου 54’), Σούσο, Ιγκουαίν, Ρομανιόλι, Μπακαγιόκο, Ζαπάτα, Μπίλια, Ροντρίγκες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (Μεριά 77’), Μιράντα, Σισέ, Κούτρης, Νάτχο, Γκιγιέρμε, Τουρέ (Φορτούνης 82’), Ναουέλ (Ποντένσε 70’), Φετφατζίδης, Γκερέρο.