Χρυσό μετάλλιο και πανελλήνιο ρεκόρ για τον Απόστολο Χρήστου, πρωταθλητή του Ολυμπιακού.

Στην κορυφή της Ευρώπης, στα 50μ. ύπτιο, «σκαρφάλωσε» ο Απόστολος Χρήστου! Ο πρωταθλητής του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού έγραψε ιστορία στον ελληνικό αθλητισμό, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης και, μάλιστα, με Πανελλήνιο ρεκόρ!

Ο κολυμβητής του Θρύλου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, αφού στον συγκλονιστικό τελικό του αγωνίσματος, στη διοργάνωση της Ιταλίας, τερμάτισε σε 24.36 (24.39 Πανελλήνιο ρεκόρ).

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Μία σπουδαία κούρσα από τον «ερυθρόλευκο» Χρήστου. Μια ιστορική κούρσα.

Η κορυφαία στην καριέρα του! Είναι το πέμπτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της ελληνικής κολύμβησης σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και πρώτο μετά το 2008! Μάλιστα, ο Χρήστου κατέκτησε την πρωτιά μέσα στο «σπίτι» του Ιταλού Παγκόσμιου πρωταθλητή, Τόμας Τσεκόν (24.40) και απέδειξε περίτρανα, ότι είναι από τους κορυφαίους κολυμβητές του κόσμου!