Ο Μάρτινς Ζίμπαρτς ξεκαθάρισε στις δηλώσεις του, πως η ομάδα μας θα διεκδικήσει τη νίκη στην Τουρκία, επί της Νεσίμπε Αϊντίν.

Ολυμπιακός: Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Θρύλου, γνώρισε την ήττα με 79-83 από τη Νεσίμπε Αϊντίν στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» που διεξήχθη στο ΣΕΦ.

Τα κορίτσια του Μάρτινς Ζίμπαρτς παρότι δεν είχαν τον απαιτούμενο αγωνιστικό ρυθμό μετά τη διακοπή των υποχρεώσεων λόγω των εορτών, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 77-64, 6 περίπου λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης δεν το έβαλαν κάτω και με οδηγό την εξαιρετική Εβίνα Σταμάτη μείωσαν στους τέσσερις πόντους τη διαφορά, αφήνοντας ανοικτή την υπόθεση της πρόκρισης.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Οι «ερυθρόλευκες» θα ταξιδέψουν την επόμενη εβδομάδα στην Τουρκία για τον επαναληπτικό με την Νεσίμπε που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (19/1), με στόχο να παλέψουν  για την πρόκριση και να διεκδικήσουν τις πιθανότητες που τους αναλογούν.

Δείτε τα όσα δήλωσε ο Μάρτινς Ζίμπαρτς:

«Σε τόσο υψηλό επίπεδο είχαμε να παίξουμε πριν από τα Χριστούγεννα, από το ματς με την Ενισέι. Σίγουρα, ήταν δύσκολο να παρουσιάσουμε καλό πρόσωπα για ολόκληρο το 40λεπτο. Είχαμε αναλύσει πολλά πράγματα, κάποια δούλεψαν, κάποια όχι τόσο καλά. Να δώσουμε συγχαρητήρια στις παίκτριες της Νεσίμπε, κάποιες από αυτές έκαναν τη διαφορά. Τέλος πάντων, ήταν το πρώτο ματς, είμαστε σε θέση να διεκδικήσουμε ακόμα, θα παλέψουμε για τη νίκη στον άλλο αγώνα».