Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Αγία Πετρούπολη. Ηττήθηκε από την Ζενίτ με 84-78, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ενώ υπήρχαν διαστήματα που μπορούσε να πάρει τη νίκη, από κακή διαχείριση στην 4η περίοδο, αλλά και από αστοχία στο τέλος γνώρισε την ήττα από την Ζενίτ.

Με όπλο τους την περιφερειακή τους ευστοχία οι Ρώσοι προσπάθησαν να πάρουν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα (20-12 στο 7’). Ωστόσο, ο εντυπωσιακός Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 12 πόντους, κράτησε όρθιο τον (αλάνθαστο ως το 10’) Ολυμπιακό (22-22).

Μεγάλο Σάββατο στο ΣΕΦ για τον Θρύλο

Τα «ερυθρόλευκα» αμυντικά κενά, σε συνδυασμό με το επιθετικό κρεσέντο του Φράνκαμπ (είχε 16π. στο πρώτο μέρος), επέτρεψαν γηπεδούχους να βρεθούν στο +8 (49-41).

Τελικά, με ένα σπριντ από τη μία άκρη της μπασκέτας στην άλλη, ο Σακίλ ΜακΚίσικ μείωσε. Με εντυπωσιακό κάρφωμα σε 49-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κατακόρυφα την αμυντική τους απόδοση. Με ένα επί μέρους σκορ 16-9 προσπέρασαν με κάρφωμα του Μουστάφα Φαλ με 59-58 (στο 31’).

Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Τα αμυντικά προβλήματα επανεμφανίστηκαν. Κάπου εκεί η Ζενίτ με πρωταγωνιστή τον Μπάρον, απάντησε με ένα σερί 9-0 και ανέκτησε τον έλεγχο (67-59 στο 33’).

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παλεύουν (76-71 στο 38’). Οι Ρώσοι όμως εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά της ομάδας μας και διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78.